Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, tento pôsobivý príklad autonómnych áut Toyoty, ktorý sa zdá byť inšpirovaný populárnym anime seriálom Initial D, môže prispieť k vývoju efektívnejších a bezpečnejších automatizovaných vozidiel. Takto to chápe japonská značka Toyota!
Toyota Research Institute (TRI) a Stanford University School of Engineering spolupracovali na vytvorení prvých autonómnych áut, ktoré driftujú v pároch. Tímy výskumníkov použili pokročilú technológiu umelej inteligencie na automatizáciu dvoch vozidiel Toyoty Supra pripravených na drift, vďaka čomu sú schopné kĺzať sa spolu zo strany na stranu v dokonalej harmónii. A neurobili to len preto, že to vyzerá skvelo! Možno sa jedného dňa táto technológia použije na zvýšenie bezpečnosti jazdy.
Driftovanie ako nástroj pre bezpečnosť
Driftovanie nielenže zapôsobí, ale vyžaduje si aj veľkú úroveň kontroly nad autom, aby bolo efektívne a bezpečné. Drift dvoch áut vzdialených od seba len niekoľko centimetrov si vyžaduje úroveň zručnosti, o ktorej môže snívať len málokto. Takáto úroveň ovládania môže byť prínosom v súťaži, no môže byť aj poistkou pre bežného vodiča. Práve tento bezpečnostný aspekt poháňa tento program.
Technológia za autonómnym driftovaním
Vo videu môžete vidieť tandemové drifty s veľmi presnými dávkami plynu, brzdy a uhly natočenia volantu u vedúceho vozidla. Druhé vozidlo kopíruje pohyby prvej Supry a replikuje ich spôsobom, ktorý zabráni nárazu do druhého vozidla alebo okolia. Umelá inteligencia sa časom učí a prispôsobuje, rovnako ako profesionálny ľudský vodič.
Aplikovanie tohto bláznovstva v reálnom svete?
Ovládanie auta pri šmyku pripomína jazdu na klzkom povrchu, ako je ľad alebo sneh. Priemerný vodič na ulici síce nie je šampiónom Formuly Drift, no môže sa ocitnúť v situácii, keď musí jazdiť na klzkom povrchu. Ak by samotné auto dokázalo ovládať šmyk ako skutočný jazdec Formuly Drift, bezpečnostné výhody by boli viac než zrejmé. Rovnako by to platilo aj pre autonómne vozidlá úrovne SAE 4 alebo 5, ktoré by sa dokázali zachrániť pred kolíziou šikovným manévrom, aj bez volantu.
Budúcnosť autonómneho driftovania
Ak sa vám to všetko zdá ako sen, nezabudnite, že mnohé vlastnosti dnešných áut, od spätných zrkadiel až po kotúčové brzdy či deformovateľné konštrukcie, sa do pouličných vozidiel preniesli z pretekov. Jedného dňa možno uvidíme verziu tejto driftujúcej AI ako najnovšiu inováciu v oblasti aktívnej bezpečnosti.
Autonómne driftové autá Toyoty nie sú len technologickým zázrakom, ale aj ukážkou toho, ako môže umelá inteligencia a pokročilé technológie prispieť k zvýšeniu bezpečnosti na cestách.
Pre viac automobilových noviniek KLIKNI SEM!