BMW a Umenie: Navštívili sme Art Museum Danubiana a videli nové modely BMW X3 a M5!

Martin Slanina

V sobotu 1.6.2024 mali na Slovensku sviatok nie len deti, ale aj nadšenci značky BMW. Práve táto značka si pripravila pre svojich zákazníkov a fanúšikov exkluzívne podujatie THE PRIVATE COLLECTION, ktoré sa konalo v Danubiana Meulensteen Art Museum.

Spojenie umenia a automobilovej kultúry do seba zapadá a BMW už roky prináša zaujímavé podujatia v spojitosti s umením. Inak to nebolo ani v dňoch od 28.5 do 2.6.2024. Importér BMW si pripravil krásnu prezentáciu tých najzaujímavejších vozidiel z histórie ale aj súčasnosti. A to všetko v krásnych priestoroch galérie, kde sme všetko videli v spojitosti s tvorbou rakúskeho umelca Hannesa Mleneka, umelkyne Moniky Kus-Piccovej, Edwarda Quinna a mnohých ďalších.

Historické modely automobilky BMW patria k najobdivovanejším kúskom na každom podujatí a dokážu na seba strhnúť minimálne toľko pozornosti ako najnovšie prírastky do rodiny. Keďže sa podujatie konalo v prekrásnej Danubiane, organizátori si dali záležať, aby to nebolo nič všedné.

BMW Isetta bolo malé mestské vozidlo, ktoré sa vyrábalo v 50. a 60. rokoch 20. storočia. Pôvodne navrhnuté talianskou spoločnosťou Iso. BMW získalo licenciu na výrobu tohto unikátneho vozidla, ktoré sa vyznačovalo svojím výrazným dizajnom s prednými dverami otvárajúcimi sa dopredu. Vozidlo bolo poháňané malým jednovalcovým motorom s obsahom 250 cm³ alebo 300 cm³ a vďaka svojej nízkej hmotnosti a ekonomickej prevádzke sa stalo populárnym najmä v povojnovom Nemecku. Isetta sa stala ikonou 50. rokov a prispela k povojnovému rozmachu automobilového priemyslu v Európe.

BMW Vision M Next z roku 2019 ponúklo ochutnávku elektrizovanej budúcnosti divízie BMW M a zameriava sa na aktívnych a oduševnených vodičov. Inteligentné technológie im poskytnú komplexnú a zároveň starostlivo namierenú pomoc, aby ich premenili na výnimočných jazdcov.

Systémový výkon 441 kW (600 k) znamená maximálnu rýchlosť 300 km/h a štúdii BMW Vision M NEXT dodáva zrýchlenie z 0 na 100 km/h za iba tri sekundy. K dispozícii je aj režim BOOST+, ktorý po stlačení tlačidla dodáva extra výkon. Maximálny dojazd na elektrický pohon je 100 km.

BMW Vision M NEXT čerpá inšpiráciu z ikonického modelu BMW Turbo ako aj z prelomového modelu BMW i8 plug-in hybrid a pridáva interpretáciu dizajnových prvkov zameranú na budúcnosť ako napríklad dlhá a nízka silueta, dvere otvárajúce sa dohora a príťažlivá farebná schéma. 

BMW 507 je legendárny športový automobil, ktorý sa vyrábal medzi rokmi 1956 a 1959. Navrhnutý bol známym dizajnérom Albrechtom von Goertzom a mal byť konkurenčným modelom pre úspešné športové autá z USA, ako boli modely od spoločnosti Chevrolet a Ford.

BMW 507 sa vyznačuje svojím elegantným dizajnom, ktorý zahŕňa plynulé línie a športový vzhľad. Pod kapotou sa nachádzal 3,2-litrový V8 motor, ktorý poskytoval výkon okolo 150 koní, čo umožňovalo maximálnu rýchlosť približne 200 km/h. Vozidlo bolo k dispozícii ako roadster, čo ešte viac zdôrazňovalo jeho športový charakter.

Aj keď bol tento model technicky pokročilý a vizuálne atraktívny, jeho vysoká cena spôsobila, že sa stal finančne nevýhodným pre BMW. Celkovo bolo vyrobených len 252 kusov, čo dnes z BMW 507 robí veľmi vzácne a cenené zberateľské auto. Medzi jeho slávnych majiteľov patrili osobnosti ako Elvis Presley a Ursula Andress.

BMW Vision ConnectedDrive je futuristický koncept automobilu predstavený na ženevskom autosalóne v roku 2011. Navrhnutý s cieľom demonštrovať budúcnosť prepojenia automobilov a digitálnych technológií, tento koncept kladie dôraz na konektivitu, interaktivitu a bezpečnosť. BMW Vision ConnectedDrive predstavoval víziu budúcnosti, kde sú vozidlá inteligentne prepojené s digitálnym svetom.

K najpozoruhodnejším dizajnovým prvkom exteriéru konceptu BMW Vision ConnectedDrive patria jeho bočné dvere. Inšpiráciou tu bol legendárny model BMW Z1, ktorý mohol legálne jazdiť aj s otvorenými dverami.

BMW nezabúda ani na svoju motocyklovú divíziu BMW Motorrad s dvoma mimoriadne emotívnymi strojmi. Návštevníci mali možnosť vidieť vysoko výkonnú verziu BMW M1000RR, ako aj plne elektrický inovatívny mestský skúter BMW CE02.

V špeciálnom režime za zatvorenými dverami s označením BMW Closed room sme si mali možnosť pozrieť v jednej zo svetových predpremiér očakávané novinky, ktoré sa v blízkej budúcnosti dostanú aj na cesty. Legendárne pokračovanie modelu BMW M5 a na Slovensku predajne mimoriadne úspešný model BMW X3. Prezradíme len toľko… EM-BAR-GO 🙂

Pri oboch modeloch sa je na čo tešiť, a tak sa nevieme dočkať na oficiálny príchod a podrobnejšie informácie. O tých Vás samozrejme budeme informovať medzi prvými.

Next Post

Najlepší Volkswagen Golf GTI? Pozdravte nový Clubsport!

Po modernizácii Golfu a predstavení jeho ikonickej športovej verzie GTI sa mnohí pýtali, či Volkswagen bude pokračovať s výkonnejšími verziami svojho obľúbeného hothatchu. Práve na tento model sa teraz zameriame, pretože nemecká značka Volkswagen práve predstavila najvýkonnejšie GTI na trhu. Agresívnejšia estetika Volkswagen oslávil 50. výročie Golfu na okruhu Nürburgring, […]