BMW predstavuje revolučný model BMW i5 Flow NOSTOKANA na veľtrhu umenia Frieze Los Angeles

Martin Slanina

Na veľtrhu umenia Frieze Los Angeles odhaľuje spoločnosť BMW Group revolučný model BMW i5 Flow NOSTOKANA, spojenie umenia a inovácií, ktoré výrazne posúva hranice technológie zmeny farieb povrchov vozidiel. Toto jedinečné vozidlo je výsledkom spolupráce s juhoafrickou umelkyňou Esther Mahlangu a technologickou spoločnosťou E Ink.

Svetová premiéra vozidla sa konala 29. februára pri otvorení veľtrhu, pričom tento dizajnérsky kúsok, nazvaný po prvom synovi umelkyne, Nostokana, vzbudzuje obdiv v očiach návštevníkov i kritikov. Adrian van Hooydonk, šéf BMW Group Design, zdôrazňuje, že BMW i5 Flow NOSTOKANA nie je iba automobil, ale spojenie umenia a dizajnu prostredníctvom progresívnych technológií.

V 1991 Esther Mahlangu navrhla 12. vozidlo BMW Art Car, stávajúc sa prvou ženou a prvým africkým umelcom, ktorý mal tú česť. Stella Clarke, výskumná inžinierka v BMW Group, vyjadruje obdiv k umeniu Mahlangu a spoluprácu s ňou označuje za neskutočnú. Farby a vzory 88-ročnej umelkyne tvoria ideálny základ pre inovatívnu technológiu Flow na vozidle BMW i5, ktorá využíva elektroforetické zmeny farieb na transformáciu vozidla na pohyblivý umelecký diel.

Na BMW i5 Flow NOSTOKANA sa nachádzajú časti filmu s elektronicky meniteľnými vzormi, ktoré oživujú umenie Ester Mahlangu. Každá fólia E Ink obsahuje milióny mikrokapsúl, ktoré môžu meniť svoju štruktúru a farebné častice elektrickým napätím. Výsledkom je dynamická kombinácia farieb a vzorov, ktoré odrážajú Mahlanguin osobitý umelecký jazyk.

Pri každej zmene farby sprevádza vozidlo jedinečný zvuk, vytvorený Renzom Vitale, kreatívnym riaditeľom pre zvuk v BMW Group. Tento zvukový mix zahrňuje Mahlanguin hlas a zvuky štetcov z peria, ktoré umelkyňa používala na maľovanie. Vitale tiež inovatívne zahrnul zvuky farebných ceruziek a akustický signál pri ovládaní dotykového displeja v BMW i5, čím vytvoril unikátny zvukový zážitok pri každej zmene farby.

Celkový dizajn vozidla si vyžadoval upevnenie 1 349 častí fólie, ktoré možno individuálne ovládať. Tento náročný proces, vrátane rezania laserom a elektronického ovládania, vznikol v spolupráci so spoločnosťou E Ink a predstavuje vrchol technologického inžinierstva spoločnosti BMW Group.

S technológiou zmeny farieb na vozidle BMW i5 Flow NOSTOKANA spoločnosť BMW Group opäť potvrdzuje svoju pozíciu v čele inovácií v automobilovom priemysle. Aj keď technológia zmeny farieb rýchlo napreduje, vozidlo BMW i5 Flow NOSTOKANA zostáva momentálny vrchol tejto vývojovej cesty. Svojím spojením umenia, kultúry a inovácií sa stáva symbolom prebíjania hraníc a budúcnosti automobilovej technológie.

Next Post

Fiat Pandina: Štýlový Pionier mestských áut

V duchu slávenia výročia jedného z najpopulárnejších mestských áut v histórii automobilky Fiat, prichádza špeciálna séria s názvom Pandina, predstavujúca modernú inováciu spojenú s ikonickým modelom Fiat Panda. Sľubuje zladiť pohodlie, technológie a výkon, všetko zbalené v esteticky príťažlivom kabátiku, čím zabezpečí nezabudnuteľný zážitok za volantom. Fiat Panda, ktorý prvýkrát […]