Takto vyzerá elektrický Hyundai Ioniq 5 N ako okruhový špeciál!

Tomáš Sojka

Hyundai Ioniq 5N nezostane rozhodne v tichosti, čo sa ukazuje ako jasná realita už od jeho premiéry! V snahe prilákať ešte väčšiu pozornosť k tomuto modelu, sa Hyundai pustil do zaujímavých krokov, ktoré by mohli zmeniť paradigmu v elektromobilite smerom k zákazníkovi.

Jedným z najvýraznejších krokov smerom k vytvoreniu „boomu“ okolo Ioniq 5 N je projekt Ioniq 5 eN1 Cup. Tento špeciálne prispôsobený variant Ioniq 5 N je určený pre okruhy a stane sa hlavným bodom súťaže, ktorá zahŕňa šprinty aj eliminačné preteky.

Na prvý pohľad je zjavné, že Ioniq 5 eN1 Cup sa odlišuje od svojho pouličného prototypu. S úsporou hmotnosti približne 272 kg dosiahnutou inštaláciou ľahších komponentov a efektívnou aerodynamickou súpravou, sa váha tohto modelu zastavila na približne 1 969 kg. Predná časť vozidla je vybavená nárazníkom s obrovskými lichobežníkovými otvormi na prívod vzduchu, zatiaľ čo zadná časť disponuje masívnym difúzorom, ktorý spolu s prahmi utesňuje prúdenie vzduchu pod vozidlom.

Technické vlastnosti modelu zahŕňajú nielen úpravu hmotnosti, ale aj nové odpruženie kalibrované pre okruh, brzdy so šesťpiestikovými strmeňmi vpredu a štyrmi vzadu, a 18-palcové kované kolesá obuté do 280 mm širokých hladkých pneumatík.

Hnacie ústrojenstvo zostáva verné pôvodnému s výkonom 650 koní, poháňaného dvojicou motorov a 84 kWh batériou. Súčasťou je tiež N Grin Boost, ktorý umožňuje krátkodobé odomknutie maximálneho výkonu.

Prvé kolo Hyundai N Festival 2024 sa uskutoční 27. apríla v Inje Speedium, kde kategória eN1 usporiadá svoj prvý oficiálny tréning. Celkový počet plánovaných pretekov do konca tohto roku je 10.

Hyundai Ioniq 5 N eN1 Cup Car prisľubuje vzrušujúce okruhové zážitky pre nadšencov a zároveň podporu mladých talentovaných jazdcov v tomto novom šampionáte. S touto iniciatívou sa Hyundai stáva aktérom zmeny v automobilovom priemysle, kde sa pozornosť presúva od klasických modelov k novým zážitkom pre reálnych motoristov.

Next Post

Porsche 911 GT3 Touring s úpravou od Manthey-Racing : Ideál medzi daily a víkendovkou?

Porsche 911 GT3 Touring je už takmer synonymom pretekárskeho výkonu zabaleného do elegantného balenia, ale firma Manthey-Racing sa rozhodla, že ešte stále existuje priestor na jej vylepšenie. Ich najnovšia úprava tohto legendárneho automobilu prináša do ulíc ešte viac pretekárskeho ducha a výkonu, čím vytvára jeden z najradikálnejších a najpôsobivejších modelov […]