Mazda MX-30 R-EV: Návrat rotačného motora, ktorý nikto nečakal!

Tomáš Sojka

Mazda sa pripravuje na veľký návrat so svojou novou verziou elektromobilu MX-30 R-EV, ktorý prináša inovatívnu kombináciu elektrickej energie a rotačného motora. Táto nová verzia využíva revolučný 8C rotačný motor na generovanie elektrickej energie, čím obnovuje slávu tohto ikonického pohonu.

Návrat Rotačného Motora 

Mazda MX-30 R-EV znamená návrat legendárneho rotačného motora, ktorý je symbolom značky. Tento rotačný motor slúži ako generátor elektrickej energie a umožňuje vozidlu jazdiť na dlhé vzdialenosti bez obáv o dojazd. Týmto spôsobom Mazda spojila najlepšie z oboch svetov – elektrickej mobility a tradičného rotačného motora.

Elektrický dojazd 

Hlavným ťahákom novej verzie je nový 8C rotačný motor, ktorý bol vyvinutý na generovanie elektrickej energie pre hlavnú pohonnú jednotku vozidla. Táto nová konfigurácia umožňuje zmenšiť kapacitu štandardnej batérie MX-30 z 35,5 kWh na 17,8 kWh a pridáva 50-litrovú benzínovú nádrž, vytvárajúc tak hybridný systém. To znamená, že vozidlo nie je úplne závislé od nabíjania elektriky, čo je často prípad čisto elektrických vozidiel.

Technické špecifikácie 

MX-30 R-EV je schopný dodávať elektrickú energiu externým zariadeniam a jeho motor ponúka celkovo 170 koní, čo je o 25 koní viac ako u čisto elektrickej verzie. Menšia kapacita batérie ovplyvňuje dojazd, ktorý je v režime čisto elektrického pohonu 85 kilometrov (110 km v meste). Rotačný motor, ktorý slúži ako generátor, má objem 830 cm³ a dosahuje maximálny výkon 74 koní. MX-30 R-EV zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 9,1 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 140 km/h. Spotreba paliva je iba 1 liter na 100 kilometrov, s emisiami CO2 na úrovni 21 g/km.

Špeciálna Edícia „Edition R“ 

Mazda plánuje špeciálnu edíciu s názvom „Edition R“. Táto verzia bude vynikať kombináciou čiernej farby a špeciálneho odtieňa karosérie Maroon Rouge Metallic, ktorý je inšpirovaný prvým osobným autom značky Mazda, R360 Coupe. V interiéri nájdeme emblém v tvare rotora na koberčekoch a opierkach hlavy sedadiel. Diaľkové ovládanie bude rovnako exkluzívne a inšpirované rotačným motorom.

S novým MX-30 R-EV sa Mazda vracia k svojim koreňom a ponúka inovatívne riešenia pre elektromobily, ktoré spájajú modernú technológiu s tradičným charakterom značky. Táto verzia bude určite zaujímavým prírastkom do rodiny elektrických vozidiel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Citroën C3 2024: Elektrický, no hlavne cenovo dostupný!

Nová elektrická generácia Citroënu vstupuje na trh v reakcii na aktuálnu vlnu čínskych modelov s vlastným francúzskym prístupom a veľmi atraktívnou cenou. Citroën už dlhodobo reprezentuje cenovo dostupné autá s výborným pomerom cena/výkon, no vytvorenie lacného elektromobilu sa stalo komplikovaným kvôli vysokým nákladom na elektrifikáciu. Nový model Citroën C3 alebo […]