Nezvyčajná dohoda medzi Hondou a Nissanom: dvaja giganti z Japonska sa spojili proti Tesle a Číne

Martin Slanina

Obe japonské automobilky, Honda a Nissan, nedávno uzavreli dohodu o preskúmaní partnerstva s cieľom zdieľať technológie a obmedziť náklady na ceste k elektrifikácii v reakcii na konkurenciu zo strany Tesly a čínskeho automobilového priemyslu.

V dnešnej konkurenčnej krajine automobilového priemyslu je Tesla veľkým strašiakom pre mnohých tradičných výrobcov, ktorí sa snažia postaviť sa na čelo elektrifikácie automobilového priemyslu. S rastúcim vplyvom čínskych značiek, ako je napríklad BYD, je tento boj ešte intenzívnejší a prináša nezvyčajné spojenectvá, vrátane toho medzi dvoma veľkými japonskými rivalmi – Hondou a Nissanom.

Na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo minulý piatok, šéfovia oboch spoločností oznámili, že sa zvažuje spojenie s cieľom účinnejšie konkurovať v oblasti elektrifikácie a čeliť konkurencii z Tesly, BYD a ďalších technologicky pokročilých konkurentov. Memorandum o porozumení podpísané medzi firmami naznačuje, že sa bude preskúmať partnerstvo zamerané na elektrické vozidlá a inteligenciu, zahŕňajúce zdieľanie automobilových technológií a softvéru.

Zámerom tohto spojenia je stať sa do roku 2030 popredným konkurentom v oblasti elektromobilov. Zatiaľ nie sú k dispozícii podrobnosti o tom, aké presne formy spolupráce budú zahrnuté, ale očakáva sa, že sa budú zaoberať výrobou elektromotorov, batériových technológií a ďalších základných komponentov pre elektromobily.

Generálny riaditeľ Hondy, Toshihiro Mibe, vyjadril obavy z rastúcej konkurencie Tesly a čínskych spoločností vo svete elektrických vozidiel. Zatiaľ čo Nissan momentálne predáva niekoľko elektrických vozidiel na trhu, Honda práve vstúpila na tento trh so svojím prvým špecifickým elektrickým vozidlom, Honda Prologue, vyvíjaným v spolupráci s General Motors.

Hoci zatiaľ nie je plánované priame zdieľanie automobilových platform, očakáva sa, že spoločnosti sa budú zamerať na zlepšenie rozsahu a zníženie nákladov na výrobu komponentov pre elektrické vozidlá. Toto spojenectvo ukazuje, že v snahe čeliť výzvam budúcnosti automobilového priemyslu môžu byť dokonca aj dlhodobí rivali ochotní spolupracovať.

Next Post

Cupra Formentor VZ : Adrenalín ale aj komfort na každej zákrute!

Cupra Formentor VZ je automobil, ktorý prináša spojenie výkonu, štýlu a inovácií do sveta SUV. Práve toto SUV sa pýši športovým dizajnom, výkonným motorom a modernými technologickými prvkami, ktoré z neho robia skutočný šperk na cestách. Počas našich testov sme mali príležitosť preskúmať, čo tento automobil skutočne ponúka. Unikátny dizajn […]