Sebastian Vettel opustí Ferrari na konci sezóny F1 2020, potvrdil to aj tím

Martin Slanina

Sebastian Vettel opustí Ferrari na konci sezóny 2020. Po porade a rokovaniach nastalo finálne rozhodnutie pre obidve strany.

32-ročný Nemecký pretekár Formuly 1 uzatvára svoju etapu F1 na konci roka 2020 aj napriek tomu, že Ferrari a Vettel predtým vyjadrili svoje ambície na predĺženie zmluvy. Vettel bez „omáčok“ uviedol, že už neexistuje spoločná túžba spolupracovať….

Vettel vyhral majstrovstvá sveta štyrikrát s Red Bull Racing medzi rokmi 2010 a 2013. Do Ferrari nastúpil v roku 2015 , pričom obe strany očakávali jasnú dominantu a výhru Majstrovstiev. Avšak ani pohon, ani tím sa nedokázali vyrovnať dominancii Mercedesu a Lewisovi Hamiltonovi, ktorý od roku 2015 vyhrál celkovo 5x.

Vettel trval na tom, že rozhodnutie nebolo motivované nezhodou o peniazoch, ale talianske noviny Gazzetta dello Sport nedávno uviedli, že mu bolo ponúknuté iba jednoročné predĺženie so znížením mzdy. Nemec v minulosti jasne vyjadril svoju preferenciu na obdobie troch rokov.

„Tím a ja sme si uvedomili, že už neexistuje spoločná túžba zostať spolu po skončení tejto sezóny,“ uviedol Vettel. „Finančné záležitosti sa na tomto spoločnom rozhodnutí nezúčastňovali. To nie je taký spôsob, ako si myslím, pokiaľ ide o určité voľby a nikdy to tak nebude…“

„To, čo sa deje v posledných niekoľkých mesiacoch, viedlo mnohých z nás k úvahám o tom, aké sú naše skutočné priority v živote. Človek musí využiť svoju fantáziu a prijať nový prístup k situácii, ktorá sa zmenila. Ja sám budem mať čas, aby som sa zamyslel nad tým, na čom skutočne záleží, pokiaľ ide o moju budúcnosť. “

Ferrari sa už dlhodobo zaviazalo Sebastiánovemu parťákovi Charlesovi Leclercovi so zmluvou do roku 2024 . Sú v očakávaní, že Leclerc predstavuje budúcnosť. Vedúci tímu Mattia Binotto uviedol, že Vettel a Ferrari už nezdieľajú spoločné ciele.

„ Nebolo to ľahké rozhodnutie, vzhľadom na to, že Sebastiána rešpektujem ako pretekára aj ako osobnosť,“ povedal Binotto. „K tomuto rozhodnutiu nebol žiadny konkrétny dôvod, okrem spoločného a priateľského presvedčenia. Nastal čas zmeny…“

Týmto rozhodnutím sa znovu otvoril trh vodičov, pričom jedno z najhorúcejších miest v F1 je teraz voľné. Na konci tohto roka sú jazdci Renaultu Ricciardo a Carlos Sainz z McLarenu bez zmluvy a považujú sa za potenciálne náhrady. Znovu sa tým tiež zvyšuje možnosť, aby sa Hamilton, ktorého zmluva sa uzatvára práve v tomto roku, mohol zmeniť na Jazdca v červenom. Britský jazdec, ktorý získal päť zo svojich šiestich svetových titulov v Mercedese, však jasne vyjadril svoj úmysel zostať v aktuálnom tíme.

Pokiaľ ide o Vettela, rozhodnutie môže znamenať jeho odchod do pretekárskeho dôchodku. Momentálne má veľmi málo možností pokračovať v konkurenčnom aute. Mercedes tvrdí, že nemá záujem ho podpísať, zatiaľ čo Red Bull povedal, že sú spokojní s Maxom Verstappenom ako ich vodičom č.1 . Renault alebo McLaren sú niekde v strede poľa, no ich jazdci podávajú veľmi slušné výkony.

Ferrari otvorene vyhlásilo sezónu 2020 za Vettelovú poslednú sezónu. Hovorí sa taktiež, že Seb nepociťoval v sezóne 2019 dominantu ako jazdec č.1 vo Ferrari. Najväčší problém mu robil 22- ročný jazdec tej istej stajne Charles Leclerc, pre ktorého to bola prvá sezóna v Červených farbách stajne Ferrari.  V tejto sezóne prekonal Nemca a porazil ho bodmi a výhrami. Medzi dvojicou existovalo napätie vrátane predbežne dohodnutej dohody o umiestnení v Rusku a havárie v Brazílii . Ferrari už oznámilo, že túto sezónu budú môcť pretekať bez toho, aby uprednostňovalo jedného z nich. 

Formula 1 v tejto sezóne nezorganizovala zatiaľ ani 1 pretek, to všetko kvôli koronavírusu, ktorý ohrozuje celý svet. Prvá Veľká cena by mala byť odštartovaná 5. Júla v Rakúsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

BMW M5 2021: Pristihnutý na Nürburgringu

Facelift veľkej Bavorskej beštie je čoskoro tu… Prinesie estetickejšie prvky a modernejšiu technológiu. Nedávno bola možnosť vidieť BMW radu 5 vo Facelifte. Tento facelift dodá bavorskej limuzíne nový modernejší mechanický a technologický arzenál a elegantnejší vzhľad blížiaci sa k BMW série 7. Nové BMW M5 bolo odfotené automobilovými špiónmi na Nemeckom okruhu Nürburgring. Hľadáme tu niečo […]