Aké poruchy vozidla sú v lete najčastejšie? 5 vecí, ktoré by ste pri letnej jazde mali častejšie kontrolovať

Martin Slanina

Leto je ročným obdobím s najväčšou premávkou na cestách, často v extrémne horúcich podmienkach s vysokými teplotami, ktoré testujú nie len Vás, ale aj Vaše auto. Pomocou týchto našich tipov sa dokážete vyhnúť možným problémom na letných výletoch.

Priemerný vek vozového parku u bežného Slováka je takmer 13 rokov a zo štatistík je jedným z najvyšších v Európe. Táto okolnosť okrem iného znamená, že „staršie“ vozidlo s väčšou pravdepodobnosťou utrpí poruchu. Pravdou je, že k tomuto faktu sa pridáva aj zlá a zanedbaná údržba áut Slovákov, česť výnimkám.

Na čo sa v lete zamerať?

1) Motor: ak sa počas jazdy motor zahreje nad normálne hodnoty (zväčša 90°C ), je vhodné čo najskôr zastaviť, aby sa predišlo značnému poškodeniu komponentov, ako je tesnenie hlavy alebo akýkoľvek iný prvok. Zabránime tak ešte väčšiemu zvýšeniu teploty. Po niekoľkých minútach by sa mala skontrolovať hladina chladiacej kvapaliny.

Pozor! Najprv treba skontrolovať, či je motor fakt vyhladený, v inakšom prípade dokáže byť nádržka natlakovaná a pri jej otvorení môže vzniknúť riziko popálenia sa kvapalinou.

Preto ešte pred cestou a najmä v lete je vhodné skontrolovať stav a hladinu kvapalín vo vozidle: okrem iného chladiacu kvapalinu, brzdy, olej, ale aj letnú zmes do ostrekovačov.

2) Turbo, jeden z komponentov, ktorý najviac trpí vysokými teplotami, pretože jeho umiestnenie a úloha je pomerne komplikovaná. Je to samotný olej , ktorý je zodpovedný za jeho mazanie a chladenie.

Aby ste predišli poškodeniu tohto komponentu, ktorého oprava dokáže byť veľmi nákladná, odporúča sa nechať motor pred zastavením niekoľko minút bežať na voľnobeh, aby sa zlepšilo chladenie. Ak sa tak nestane, olej sa môže znehodnotiť a následne dokáže poškodiť hriadeľ turbíny.

3) Pneumatiky: Vysoké teploty sú vaším najväčším nepriateľom, a preto sú počas leta oveľa častejšie prefuky. Aby ste sa im vyhli, odporúča sa pravidelne kontrolovať tlakpneumatík. A to najmä pred dlhou cestou. 

Myslite na to, že čím je nižšia, nielenže sa zvyšuje spotreba auta, ale aj ľahšie utrpíte prefúknutie. Okrem toho sa vozidlo stáva oveľa nestabilnejšie.

4) Brzdy: na dovolenke je bežné, že auto je viac zaťažené batožinou ako normálne. Táto dodatočná hmotnosť spojená s vysokými teplotami spôsobuje, že brzdy sú pri brzdení horúcejšie. Aby ste predišli akémukoľvek problému, okrem kontroly stavu strmeňov, doštičiek a kotúčov by ste mali skontrolovať hladinu brzdovej kvapaliny a v prípade potreby ju vymeniť. Tento úkon musí vykonať odborník.

5) Klimatizácia: pred dlhou cestou sa odporúča skontrolovať okruh klimatizácie, najmä ak sa dlhé mesiace nepoužívala, pretože zmeny teploty ovplyvňujú systém, čo môže spôsobiť malé úniky chladiaceho plynu v systéme. To znamená, že systém sa dostatočne neochladí a potom ho bude potrebné naplniť, čo je znova operácia, ktorá musí byť vykonaná v špecializovanej dielni alebo servise.

Okrem odsledovania všetkých týchto prvkov pripomíname dôležitosť technickej kontroly, aby sa v maximálnej možnej miere zabránilo nehodám a poruchám pri premiestňovaní do Vašej letnej dovolenkovej destinácie. Pekné leto a veľa šťastných kilometrov praje tím Carflex.sk!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Tuning Show Bardejov 2022: Keď sa v historickom cente stretne to najlepšie z tuningovej scény

V Sobotu 9.7.2022 sme sa boli pozrieť na Tuningovú show v Bardejove. Ako to tam vyzeralo? Bardejov, mesto, ktoré spadá pod pamiatkovú ochranu UNESCO a patrí medzi jedno z najzaujímavejších miest na Východnom Slovensku tento víkend zažilo burácanie motorov, skúšku basov, no hlavne okúzlenie vo forme upravených vozidiel, ktoré sa […]

Sleduj nás aj na Instagrame a Facebooku!

FB: Carflex IG: Carflex.sk