Astypalea: Ekologický ostrov, na ktorom budú len elektrické vozidlá

Martin Slanina

Automobilka Volkswagen a vláda Grécka dosiahli dohodu o vytvorení klimaticky neutrálneho modelu mobility na ostrove. Ako to bude vyzerať?

Na juh od Egejského mora sa nachádza ostrov s rozlohou 100 kilometrov štvorcových a populáciou okolo 1 300 ľudí, ktorý sa nazýva Astypalea. Dnes sa tento ostrov stal stredobodom pozornosti u všetkých ECO-friendy ľudí, pretože sa v dlhodobej budúcnosti stane vzorovým ostrovom pre klimaticky neutrálnu mobilitu a to všetko vďaka dohode medzi automobilkou Volkswagen a gréckou vládou.

Výlučne ekologická mobilita

Memorandum o porozumení, ktoré bolo podpísané minulý týždeň, ustanovuje priekopnícky systém mobility na stredomorskom ostrove. V skratke povedané, súčasný dopravný systém ostrova Astypalea uskutoční prechod na elektrické vozidlá a výrobu čisto obnoviteľnej energie. V tomto zmysle bude fungovať celý ostrov, ktorý bude plne elektrifikovaný. Pôjde tak o prvý ekologický ostrov, ktorý bude poháňaný len miestnymi zdrojmi obnoviteľnej energie, ako sú slnečná energia alebo veterná energia.

Iniciátormi podpisu boli Konstantinos Fragogiannis, námestník ministra zahraničných vecí pre diplomatickú ekonomiku a otvorenosť a Herbert Diess, výkonný riaditeľ koncernu Volkswagen. Srdcom projektu je úplne nový najmodernejší dopravný systém s digitálnymi mobilnými službami vrátane celoelektrickej služby zdieľania jázd pre dovolenkárov. Okrem značky VW bude mať zastúpenie v tomto projekte aj španielská automobilka Seat, ktorá bude zodpovedná za poskytovanie elektrických skútrov, bicyklov a automobilov.

Celkovo asi 1 000 elektrických vozidiel nahradí takmer 1 500 automobilov so spaľovacími motormi vrátane automobilov pre políciu, pohotovostné služby, flotily verejného sektora a úžitkových vozidiel pre miestne podniky. Aby bola táto zmena možná, Volkswagen nainštaluje svoje nabíjacie body Elli po celom ostrove, aby zaručil implementáciu širokej nabíjacej infraštruktúry, ktorá ponúkne asi 230 súkromných bodov a niekoľko verejných.

Smerom k uhlíkovo neutrálnej budúcnosti

„Dnešok je skvelým dňom pre Astypaleu, Dodekanský región, Egejské more a celé Grécko. Dnes sme spustili prvý projekt „Inteligentný zelený ostrov“, čo znamenalo významnú zmenu v našom výhľade. Elektrická doprava a holistický, ekologický a udržateľný akčný plán budú mať pozitívny vplyv na každodenný život obyvateľov ostrova. V kombinácii s najmodernejším systémom verejnej dopravy premieňame futuristické nápady na realitu. Grécko dnes ukazuje, že je pripravené uskutočniť priekopnícke, inovatívne a symbolické investície, ktoré spoločnosť posunú na inú úroveň, pokiaľ ide o konektivitu, inteligentnú udržateľnosť a vrodenú použiteľnosť, “ komentuje Konstantinos Fragogiannis .

 Herbert Diess, výkonný riaditeľ koncernu Volkswagen, vysvetlil nasledujúce: „Politika, podnikanie a spoločnosť majú spoločnú zodpovednosť voči zmene klímy. Naším dlhodobým cieľom je klimaticky neutrálna mobilita pre všetkých. S projektom Astypalea, budeme študovať, ako túto víziu uskutočniť už v blízkej dobe po celom svete. Elektrická mobilita a inteligentná mobilita rozhodne zlepšia kvalitu života a taktiež prispejú k uhlíkovo neutrálnej budúcnosti.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Peugeot 2008 GT-line: Ako si ma značka Peugeot získala...

Segment B-SUV je asi najbojovnejší, čo sa súperenia týka. V tomto segmente nájdeme aj Nový Peugeot 2008, ktorý je teraz sofistikovanejší a futuristickejší… Čo od neho očakávať? Na tento test som sa tešil obzvlášť, pretože dizajn a technológia automobilky Peugeot rastie míľovými krokmi. Tento rast kvality značky som začal zaznamenávať […]