Bentley Bentayga Hybrid 2021: S väčšou elektrickou podporou

Martin Slanina

Plug-in hybridné SUV je upravené a vynovené s významnými vylepšeniami v elektrickej časti svojho pohonu.

Automobilka Bentley chce elektrifikovať všetky svoje modely do roku 2023 a uviesť na trh svoje prvé čisto elektrické vozidlo v roku 2025. Vzhľadom na túto veľmi dôležitú úlohu, ktorú Bentley v rade britských výrobcov automobilov má, nie je prekvapením, že hybridná verzia elegantného SUV s označením Bentayga prešla aktualizáciou. Čo je nové/lepšie?

Zelenšia ako kedykoľvek predtým

Spolu s faceliftom, ktorý predstavila automobilka v štandardnej verzii Bentayga ale aj vo verzii Speed, kombinuje vynovená Bentayga Hybrid benzínový motor V6 s objemom 3,0 litra s elektromotorom, ktorý generuje kombinovaný výkon 450 koní a maximálny krútiaci moment 700 Nm. Plug-in hybridné hnacie ústrojenstvo ponúka dojazd 50 kilometrov bez lokálnych emisií a podľa európskeho cyklu NEDC je na jedno natankovanie dojazd až 860 km (kombinácia elektro a benzín).

Bentley a elektrika?

Interné údaje spracované automobilkou Bentley ukazujú, že takmer 90%  majiteľov automobilov Bentley Bentayga Hybrid využívajú svoje vozidlá denne v režime EV, a viac ako polovica z nich trvalo jazdí cesty kratšie ako 30 míľ (50 km). Testy simulované vývojovým tímom anglickej značky viedli k 67% času, keď bolo možné obehnúť v elektrickom režime počas dňa viac ako 1 000 km testov v okolí mesta San Francisco.

Bentley sľubuje, že 17,3 kWh lítiová batéria pozostávajúca zo 168 samostatných článkov má predpokladanú životnosť 160 000 kilometrov alebo osem rokov. Úplné nabitie batérie trvá približne dve a pol hodiny. Batéria poháňa kompaktný elektromotor umiestnený v prevodovke medzi prevodovkou a spaľovacím motorom, ktorý poskytuje okamžitý krútiaci moment a ponúka výkon 94 kW. Táto jednotka pracuje až do rýchlosti 135 km/h.

Okrem rôznych jazdných režimov je plug-in hybridné SUV vybavené aj takzvaným navigačným systémom Bentley Hybrid Efficiency Navigation, ktorý pomáha vodičom dosiahnuť lepšiu účinnosť vďaka spätnej väzbe na plynový pedál. Táto technológia poskytuje pri jazde s vypnutým motorom V6 tlakový bod, aby „naznačila hranicu medzi čistou a hybridnou elektrickou energiou“, čím povzbudzuje vodiča, aby zostal v režime EV. Ide o veľmi šikovný ťah, aby šiel vodič stále „na spotrebu“, čím neškodí elektromotoru a tak predlžuje životnosť.

Medzi novoročné vylepšenia SUV patria štandardne aj bezdrôtové systémy, podpora Apple CarPlay a Android Auto, ako aj plne digitálny prístrojový panel, aký sa predstavil na Bentayge minulý rok. K dispozícii je tiež nový systém infotainmentu s 10,9-palcovou obrazovkou, ktorý má antireflexnú vrstvu a výrazne vylepšenú dotykovú funkčnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Prototyp Renault: Francúzska ikona je elektrická

Francúzska značka Renault chce vzkriesiť svoj legendárny model R5, ktorý bude pokračovať v písaní histórie tohto veľmi úspešného modelu. Ako bude vyzerať? Počas posledných hodín predstavila skupina Renault svoj plán pre nasledujúce roky a v ňom nás prekvapil prototyp, ktorý poteší najviac nadšencov značky, najmä tých, ktorí poznajú a jazdili legendárny model […]