Prototyp Renault: Francúzska ikona je elektrická

Martin Slanina

Francúzska značka Renault chce vzkriesiť svoj legendárny model R5, ktorý bude pokračovať v písaní histórie tohto veľmi úspešného modelu. Ako bude vyzerať?

Počas posledných hodín predstavila skupina Renault svoj plán pre nasledujúce roky a v ňom nás prekvapil prototyp, ktorý poteší najviac nadšencov značky, najmä tých, ktorí poznajú a jazdili legendárny model R5. Cieľom Francúzov pre budúce roky je totiž stať sa značkou technológií a čistej energie, vsádzať na elektrifikované riešenia a vodík, ako aj zachraňovať starú slávu.

Návrat ikony

Najlepším príkladom tohto posledného modelu je Renault 5 Prototype, teda moderná reinkarnácia ikonického francúzskeho mestského automobilu. Na očiach máme prototyp, o ktorom by si možno mnohí mysleli, že je to iba návrhové cvičenie, ale ktorý v skutočnosti posúva línie budúceho sériového elektrického vozidla inšpirovaného slávnou R5. Tento model bude súčasťou elektrifikačnej stratégie francúzskeho subjektu, ktorá zahŕňa uvedenie siedmich nových 100% ekologických výrobkov na trh do roku 2025.

Keď sa pozriete na obrázky, okamžite si uvedomíte, že tento koncept bol výrazne inšpirovaný originálnym dizajnom, ktorý kombinoval čisté línie a rovné povrchy s futuristickými detailmi na svetlometoch a prednej maske. Súčasťou vozidla je tiež otvor na nasávanie vzduchu mimo stred, zadné svetlá s aerodynamickými rebrami a predné hmlové svetlá, ktoré dnes fungujú ako denné svetlá.

Má tiež predné a zadné logá, ktoré sa rozsvietia, strešný panel z textilného materiálu, ako aj francúzsku vlajku na vonkajších spätných zrkadlách. Renault ešte musí odhaliť akékoľvek obrázky interiéru, tvrdí však, že kabína modelu 5 Prototype má v združenom prístroji malú priehľadnú obrazovku, ktorá dokáže premietať správy aj ľuďom mimo vozidla. Neodhalili sa ani žiadne podrobnosti o elektrickom pohone, ani o batériách a ich rozsahu autonómie.

Môžeme vás však ubezpečiť, že automobil bol od začiatku navrhnutý ako elektromobil, čo znamená, že nebude existovať variant s tradičným spaľovacím motorom . „Dizajn modelu Renault 5 Prototype vychádza z modelu R5, kultového modelu nášho dedičstva. Tento prototyp jednoducho stelesňuje modernosť, vozidlo relevantné pre svoju dobu: mestské, elektrické, atraktívne, “ hovorí Gilles Vidal, dizajnérsky riaditeľ Renaultu.

Francúzska automobilka chce, aby do roku 2025 tvorilo 30% jej predaja plne elektrické vozidlá a modely ako nová 5 v nej budú určite hrať veľkú rolu a preto budeme v tejto súvislosti venovať pozornosť aj jej budúcim novinkám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Volkswagen Polo Harlequin 2021: najveselšie a najfarebnejšie z fabriky VW

Najvýraznejšie Polo je späť po 25 rokoch neprítomnosti. Pred 25 rokmi bolo predstavené špeciálne vydanie modelu Polo, ktoré mnohým navždy zostane v pamäti, pretože je ťažké zabudnúť naň kvôli jeho farebnej kombinácii. Bol to Volkswagen Polo Harlequin, automobil, ktorý asi ani len nedúfal, že sa dostane do výrobného reťazca, ale len preto, aby v […]