Blíži sa sneh: Viete ako jazdiť v týchto podmienkach?

Martin Slanina

Víchrica snehu a vetra zasiahne v najbližších dňoch veľkú časť územia Slovenska. Ak v tejto dobe potrebujete použiť auto, môžete to urobiť podľa našich rád.

Pri prechode našou krajinou začala pár dní dozadu na veľkej časti územia SR pôsobiť búrka, ktorá zasypala snehom viac ako polovicu Slovenska.

Ak sa budeme riadiť oficiálnymi odporúčaniami, v dnešnej dobe je najlepšie využiť verejnú dopravu, no ak nemáte inú možnosť, ako ísť autom, nebojte sa, povieme vám, ako na to bezpečne.

Základné rady pre jazdu na snehu:

  • Zapnite stretávacie svetlá (hmlové svetlá len pri veľmi zlej viditeľnosti).
  • Naštartujte motor a počkajte niekoľko minút, kým sa zahreje.
  • Začnite jazdou jemne, spojku používajte čo najmenej a jemne, aby ste sa vyhli šmyku. Ak sa kolesá prešmyknú, musíte dať druhé priamo, aby ste sa dostali von.
  • Nebrzdite prudko a zatáčajte plynulo. Na zastavenie auta je najlepšie si pomôcť brzdením motorom, teda podraďovať s predstihom čo najviac a potom ťahať s jemnosťou.
  • Ak chcete jazdiť v hustej premávke, musíte predĺžiť bezpečnú vzdialenosť, bude to trvať dlhšie a brzdiť a pamätajte, že to musíte robiť jemnejšie.
  • Ak na brzdenie je najlepšie zaradiť nižší prevodový stupeň, na zrýchľovanie musíte urobiť opak, obiehať s vysokými prevodmi, aby kolesá dosiahli väčšiu trakciu.
  • V prípade, že je cesta úplne zasnežená, mali by ste sa snažiť sledovať stopy a čo najskôr nasadiť reťaze.
  • Nepredbiehajte, s výnimkou mimoriadnej núdze. Ak nemáte na výber, nezabudnite zrýchľovať na vysokých prevodových stupňoch a vyhýbajte sa náhlym zmenám tempa, mohli by ste stratiť kontrolu nad autom.
  • Ak si stihnete naplánovať cestu, nezabudnite naplniť nádrž na maximum a úplne nabiť batériu mobilného telefónu.
  • Nakoniec, ak žijete v oblasti, kde je pomerne častý chlad, dážď alebo sneh, odporúčame použiť kvalitné zimné pneumatiky, ktoré sú efektívnejšie a bezpečnejšie ako reťaze alebo iné zariadenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Volkswagen ID.3 : Mestský sympaťák s osobitým štýlom

Minulý mesiac sa k nám na testovanie dostal kľúčový hráč elektrickej revolúcie značky Volkswagen. Ide o model ID.3, ktorý je nepriamo považovaný za budúce „ľudové auto“. Má tento automobil potenciál reprezentovať značku Volkswagen tak ako legendárny Golf? Ešte než začneme so samotným testom, pozrime sa na históriu elektrických vozidiel jednej […]