BMW iX: Nová revolúcia bavorskej značky je elektrická

Martin Slanina

Áno, je to tu! BMW iX označované za alternatívu Audi e-tron a Mercedes EQC je tiež novou vlajkovou loďou značky na úrovni technológií a luxusu. Vyrovná sa, poprípade predbehne konkurenciu?

Je samozrejmé, že sektor SUV patrí k najúspešnejším za posledné roky a zdá sa, že jeho popularita nekončí. Ďalší vývoj v tejto skupine je zameraný priamo na technológie elektrického pohonu, pomôcky pre vodiča a konektivitu, ako aj na dosiahnutie pomerne vysokej úrovne autonómneho riadenia. Mercedes a Audi sa do tohto segmentu už dávnejšie pustili a priniesli do neho autá ako EQC a e-Tron, takže tretiemu z rivalov nezostáva nič iné, ako urobiť to isté. Samozrejme, hovoríme o nemeckej automobilke BMW.

S cieľom bojovať priamo proti svojim súperom, mníchovská automobilka konečne predstavila jeden zo svojich veľkých projektov v tejto oblasti: Elektrické SUV, ktoré sme pôvodne poznali ako BMW Vision iNEXT, ale ktoré sa nakoniec dostane na trh pod menom BMW iX.

Ako sme už po dlhej dobe vývoja videli, toto nové SUV značky BMW predstavuje dizajn karosérie, ktorý sa na rozdiel od modelu iX3 bude líšiť od všetkých súčasných modelov BMW. Tento odlišný dizajn urobili jeho dizajnéri zámerne, aby z neho urobili rýchlo identifikovateľný model novej generácie, ktorú reprezentuje ako vlajková loď.

Ako by sme opásali dizajn?

S dynamickým štýlom v jeho profile, robustnými líniami a takmer impozantnou prednou časťou so svalnatou kapotou pôsobí pomerne futuristicky, no formy dvojitej obličkovej masky chladiča, ktorá sa opäť rozhodla pre vertikálny formát ako najnovšie modely tento model jasne zaradzujú medzi modely BMW.

Azda najväčšia revolúcia BMW prichádza vo futuristickom dizajne, kde technológia a materiály hrajú zásadnú úlohu. Ako vysvetlila bavorská značka vo svojej prezentácii, zámerom bolo vytvoriť akýsi loft na kolesách, ktorý by zostal malý, útulný a v ktorom by nechýbala gigantická panoramatická a zakrivená obrazovka s dotykovými funkciami, ktorá by obsahovala ovládací panel aj všetky funkcie informačno-zábavného systému.

To všetko je doplnené technológiami v oblasti autonómneho riadenia a digitálnych služieb, ktoré vám vďaka vylepšenej technológii snímačov a ich kompatibilite s novou a čoraz známejšou technológiou 5G umožňujú: spracovávať veľké množstvo údajov, aké sa vo vašich modeloch nikdy predtým nevideli. Týmto spôsobom sa toto BMW iX bude chváliť tým, že má systém autonómneho riadenia úrovne 3, ktorý dokonca umožní jazdu samotným autom bez toho, aby vodič musel dať ruky na volant.

Pokiaľ ide o jeho pohonnú jednotku, tú nájdeme tiež najnovšiu. Elektrická technológia BMW eDrive je tu prítomná vo svojej piatej generácii a je zodpovedná za spoluprácu dvoch elektromotorov, ktorý budú ponúkať výkon 370 kW/500 koní a s ktorými tento model ponúkne zrýchlenie z 0-100 km/h za menej ako 5,0 sekúnd.

Keďže tento model patrí medzi veľké projekty BMW, čo sa týka elektrickej mobility, nezabúda sa ani na spotrebu a dojazd. Bavorská značka hovorí o spotrebe necelých 21 kWh na 100 kilometrov vďaka novej 100 kWh batérii, ktorej výsledkom bude dojazd 600 km (v rámci merania WLTP). Nie sú to ešte presné čísla, pretože toto BMW iX je stále ponorené do dlhej fázy vývoja, ktorú sledujeme už rok.

Inžinieri sa zameriavajú hlavne na technológiu eDrive a analyzujú, ako teploty pod nulou ovplyvňujú dobíjanie systému akumulácie energie, ako sa táto energia dodáva do elektromotora alebo ako reagujú iné systémy, či už ide o kúrenie alebo klimatizáciu. Proste chcú, aby to fungovalo v každej situácii

Príchod už v 2021

Ak vezmeme do úvahy, že jeho vlastnosti ešte nie sú oficiálne a jeho vývoj pokračuje, mohli by sme vo finálnom modeli vidieť určité zmeny (samozrejme k lepšiemu). Informácie však vravia, že sériová produkčná verzia BMW iNEXT sa bude od roku 2021 vyrábať v závode BMW v Dingolfingu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Prior Design predstavuje Daciu Duster tak, ako ste ju ešte nevideli!

Nemecká tunerská firma Prior Design predstavila návrh úpravy pre model Dacia Duster. Konečne Dacia, ktorá sa nám páči? Prior Design je nemecká firma zaoberajúca sa úpravami sériových automobilov. Už neraz sme od nich videli úpravy špičkových a športových automobilov, no ich najnovší návrh spôsobil veľké prekvapenie a očakávanie vzhľadom na použitú […]