BMW M5 Touring: Santa tento rok meškať rozhodne nebude!

Martin Slanina

Po ohromujúcom úspechu BMW M3 Touring prichádza divízia BMW M s ďalším vzrušujúcim modelom, a to rodinnou verziou M5, ktorá má svoj výskyt naplánovaný na rok 2024. Ako bonus od Santa Clausa sa nám už teraz dostala na oči a čaká zabalená vedľa vianočného stromčeka.

Od potvrdenia BMW M3 Touring sa tento model stal jedným z najžiadanejších v rodine BMW M, a s úplným právom. Po dlhej dobe si fanúšikovia žiadali návrat kombinácie M receptúry s rodinným telom a výsledok, ktorý sme mohli vidieť prakticky ihneď po začiatku marketingu, je naozaj impozantný.

BMW M sa teraz rozhodlo znovu využiť túto úspešnú formulu vo väčšom štýle a s ešte väčším výkonom a trochou elektrifikácie. To potvrdili v lete, keď oznámili, že BMW M5 Touring je v procese vývoja. S odpočítavaním, ktoré sa zdá byť neustále bližšie ku koncu, nám BMW M teraz predstavuje zábavné video, ktoré nám ukazuje, že tento nový darček od bavorskej športovej divízie je už zabalený a pripravený na doručenie od Santa Clausa v roku 2024.

Po zistení, že aj samotný Santa už dostal svoj „Zoznam M“ na budúci rok, máme teraz možnosť podrobnejšie sa pozrieť na túto novú generáciu M5. Jej známa karoséria je teraz len mierne zakrytá tenkou vrstvou kamufláže, ktorá pripomína balenie vianočných darčekov. Môžeme jasne vidieť charakteristický M predný nárazník s veľkými otvormi na prívod vzduchu a tradičnou dvojitou ľadvinkovou mriežkou, hoci s novým, horizontálnym dizajnom. Agresívny zadný nárazník a výrazný spoiler dokazujú, že aj kombi môže byť športové a atraktívne.

Nová generácia BMW M5 príde s „novo vyvinutým čiastočne elektrifikovaným pohonným systémom“. Očakáva sa, že bude zahŕňať 4,4-litrový motor V8 spolu s elektrickou časťou, ktoré dohromady poskytnú výkon až 700 konských síl. Tento hybridný pohon predstavuje budúcnosť športových modelov BMW. „Teraz inštalujeme hybridný pohonný systém s typickým výkonom M aj v iných vysokovýkonných autách,“ vysvetľuje Dirk Häcker, vedúci vývoja v BMW M GmbH.

Všetky tieto inovácie budú doplnené vysokým štandardom inžinierskych a športových technológií v podvozku, ktorý bude laditeľný a zdokonalený tak, aby ponúkal najlepšie športové zážitky, agilitu a jazdnú dynamiku v tejto triede.

Hoci zatiaľ nemáme mnoho ďalších podrobností o BMW M5 Touring, tento model je predstavovaný ako posledná kapitola rodinnej tradície, ktorá sa začala v roku 1992 s prvou generáciou (E34) M5 Touring a pokračovala aj v štvrtej generácii (E60). Testovanie nového M5 prebieha na verejných komunikáciách, okruhoch a testovacích okruhoch, s prvými mestskými testami plánovanými v najbližších dňoch v okolí Mníchova. Taktiež sa očakáva, že ho uvidia aj na Nürburgring Nordschleife a ďalších významných miestach. Budeme pozorne sledovať jeho vývoj a tešiť sa na nové informácie pred plánovanou premiérou v roku 2024.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Potvrdené: Prvý elektrický Volkswagen GTI už má svoj dátum!

V roku 2023 Volkswagen revidoval svoju stratégiu v oblasti elektrických vozidiel po skúsenosti s ID. GTX rodinou, ktorá neuspokojila očakávania v oblasti športovosti a nezaznamenala očakávaný úspech. Automobilka sa tak rozhodla vrátiť k pôvodnej podstate a športovému duchu s novou sériou vozidiel ID.2, ktorá má obnoviť tradičnú esenciu modelov Golf […]