BMW Vision Neue Klasse: Vízia budúcnosti

Martin Slanina

Pri príležitosti medzinárodného autosalónu IAA Mobility 2023 v Mníchove využíva BMW príležitosť vystaviť prototyp, ktorý posúva základy budúcich automobilov spoločnosti. S futuristickým dizajnom zredukovaným na to najpodstatnejšie a s interiérom s novou generáciou systému iDrive. To všetko sprevádza efektivitu a radosti z jazdy vďaka šiestej generácii technológie BMW eDrive.

Estetika tohto prototypu sa vyznačuje jasným dizajnom, v ktorom sa objavuje len niekoľko výrazných línií, čím zvýrazňuje charakteristické črty BMW. Kľúčom k tomuto elegantnému a nadčasovému jazyku sú veľké sklenené plochy, takmer monolitická karoséria, výrazné prelisy vpredu aj vzadu, ako aj veľkorysé podbehy kolies (sú v nich 21-palcové kolesá so skríženými lúčmi), predný „nos“ ako legendárny “ žralok“ naklonený dopredu a naklonená je aj celá línia strechy.

Dvojité svetlomety pozdĺž mriežky chladiča vytvárajú ľahký, živý, trojrozmerný efekt na privítanie vodiča, pričom prvky e-atramentu v spodnej časti bočných okien tvoria súčasť interakcie, rovnako ako zadné svetlá vytlačené pomocou 3D. Karoséria je lakovaná v „Joyous bright“, jasnom odtieni, ktorý kontrastuje s čiernou farbou prahov a nárazníkov, čím sa vo väčšej miere využívajú druhotné suroviny a redukuje sa rôznorodosť materiálov. Okrem toho sa BMW zaviazalo k vylepšenej koncepcii demontáže, aby pomohla recyklácii svojich budúcich vozidiel.

„BMW Vision Neue Klasse spája našu schopnosť inovovať v kľúčových oblastiach elektrifikácie, digitalizácie a obehového hospodárstva,” hovorí Oliver Zipse, predseda predstavenstva spoločnosti BMW AG. „Takto môžeme byť vždy o dva kroky pred budúcnosťou: Neue Klasse prinesie už v roku 2025 na cesty mobilitu budúceho desaťročia – a uvedie značku BMW do novej éry.”

Množstvo analógových ovládačov sa v modeli BMW Vision Neue Klasse zredukovalo na minimum. Na interakciu medzi človekom a automobilom slúži BMW Panoramic Vision, centrálny displej a multifunkčné tlačidlá na volante. Užívateľský zážitok dopĺňa osvedčené hlasové ovládanie BMW Intelligent Personal Assistant. Nová generácia BMW iDrive tak ponúka modernú interpretáciu pre značku typického zamerania na vodiča.

Rovnako ako v prípade predstavenia ovládača BMW iDrive na stredovej konzole a BMW Head-Up displeja, značka opäť v podobe zobrazenia BMW Panoramic Vision, ktoré sa prvýkrát predstaví práve v Neue Klasse, udáva smer. Informácie sa premietajú v ideálnej výške do zorného poľa vodiča a prvýkrát aj cez celú šírku čelného skla. Táto inovácia doplní v sériových modeloch Neue Klasse vylepšený BMW Head-Up displej.

V ďalšej generácii BMW iDrive môžu vodič aj spolujazdec interagovať s informáciami zobrazenými v rámci BMW Panoramic Vision a vytvárať tak spoločný užívateľský zážitok. Vodiči môžu jednoduchým gestom presunúť obsah zobrazený na centrálnom displeji do priestoru BMW Panoramic Vision. Užívateľský zážitok obohacuje aj koordinovaná choreografia medzi ambientným osvetlením a grafickými prvkami centrálneho displeja a BMW Panoramic Vision, pričom tieto prejavy si môžu vodiči prispôsobiť aj pomocou My Modes. V My Mode Sport sa špecifické displeje zobrazia na žltom pozadí, aby podporili dynamickú jazdu.

Šiesta generácia BMW eDrive

Budúce elektromobily od BMW predstavia novú generáciu pohonného systému eDrive, ktorý sa vyznačuje vysoko účinnými motormi a novo vyvinutými okrúhlymi batériovými článkami (ich hustota energie je o 20 % vyššia ako hustota prizmatických článkov). Nemecká automobilka hovorí, že rýchlosť nabíjania sa zlepší až o 30 % a autonómia sa zvýši o ďalších 30 %, čím získajú autá celkovú účinnosť zvýšenú až o 25 %.

 „O 30 percent dlhší dojazd, o 30 percent rýchlejšie nabíjanie, o 25 percent nižšia spotreba – Neue Klasse predstavuje veľký technologický skok, ktorý posunie prístup EfficientDynamics do nových výšin. To isté platí aj pre dizajn vozidla, ktorý už nemôže byť futuristickejší,” hovorí Frank Weber, člen predstavenstva spoločnosti BMW AG zodpovedný za vývoj. „S Neue Klasse sme sa pustili do najväčšej investície v histórii spoločnosti. Nepíšeme len ďalšiu kapitolu automobilky BMW. Píšeme úplne novú knihu. Preto Neue Klasse určite ovplyvní všetky generácie modelov.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Auto123 | Cars in the Castle – Bytča #1: História spojená s automobilovou komunitou

Bytča – Dňa 10.9.2023 iniciatíva AMTS Slovakia s pomocou redakcie Carflex.sk a partnerom podujatia Auto123 organizujú tretiu tohtoročnú epizódu seriálu Cars in the Castle, ktorá spája automobilovú komunitu naprieč celým Slovenskom.  Už o pár dní sa v meste Bytča uskutoční automobilová akcia, ktorá priláka nadšencov motoristického sveta z celej krajiny, […]