Citroën C4 2021: Najoriginálnejší francúzky kompakt je tu

Martin Slanina

Nová generácia modelu Citroën C4 je už na ceste. Dátum vydania bol práve odhalený samotnou značkou.

Pomerne dosť veľa ľudí očakávalo nový Citroën C4. Predsa, je to štýlovka navrhnutá na  „nahradenie súčasného modelu C4 Cactus“. To je to, čo povedala Linda Jackson, generálna riaditeľka Citroënu v rozhovore, v ktorom padlo veľa zaujímavých otázok a odpovedí ohľadom budúcnosti v automobilke Citroen.

Prelomový dizajn, ktorý zaujme azda každého

Nová generácia plánuje svoj príchod na Európsky trh v mesiacoch september a október, ale na základe viacerých indícií rátame s tým, že spoločnosť PSA bude ohlasovať predobjednávky ešte pred spomínanými mesiacmi.

Jeho dizajn sa dá považovať za revolučný, pretože značka kombinuje rozmery a proporcie typické pre kompaktné kupé, ako je napríklad mohutná a aerodynamická postava. Nesmie chýbať upravená svetlá výška, robustné nárazníky, alebo ochrana podvozku, ktorá sa už stáva bežnou súčasťou dnešných SUV.

Prvé oficiálne snímky francúzskeho kompaktu potvrdzujú tieto vlastnosti, ako aj prijatie elektrifikovanej mechaniky od jej uvedenia na trh, tzv. Citroën e-C4, 100% Elektrický pohon.

Pohodlie a ekológia sa stanú vašou prioritou

Tento atypický kompakt s pomerne vysokým podvozkom, výrazným pásom, robustnými nárazníkmi a širokými oblúkmi kolies má významné technologické zaťaženie v aspektoch, ako sú napríklad svetlomety s technológiou Full LED, odpruženie Advanced Comfort a sedadlá s ergonomickým dizajnom.

Nový Citroën C4 bol inšpirovaný líniami veteránu Citroën GS

Popri komforte je prioritou dizajnérov aj technická stránka a vďaka najnovšiemu vývoju mechanickej platformy CMP – rovnako ako DS3 Crossback alebo Peugeot 2008 – pod kapotou nájdeme kompletný sortiment benzínových, ale aj dieselových motorov. Nebude chýbať ani Citroën e-C4, teda tento model neobíde ani elektrifikácia.

Aj keď Citroën tieto aspekty zatiaľ neodhalil, odhadujeme, že prvým bude predovšetkým 1,2 PureTech s výkonom 100 až 155 koní a druhým bude 1,5 BlueHDi s výkonom 100 až 130 koní, pričom hlavnú úlohu bude mať elektrická verzia so zosilnenými zbraňami. Výbavou tam nájdeme rovnaký 136 koňový motor, ktorý sme už videli v modeloch DS 3 Crossback e-Tense, alebo Peugeot e-2008, ale s batériou s kapacitou 60 kWh, ktorá by mala poskytovať dojazd viac ako 400 km.

Interiérovo vyzerá nová C4-ka veľmi elegantne. Pri prvom pohľade som si všimol otočné ovládače klimatizácie, za čo som rád… Nie som veľmi zástancom ovládania klimatizácie na centrálnom displeji. Človek pri tom nevenuje toľko pozornosti v premávke, ako keď ovláda len „obyčajné gombičky“. Svoj ovládač bude mať aj hlasitosť médií, čo je taktiež plus.

Aj keď to ešte nie je oficiálne, očakáva sa, že tento model sa bude vyrábať – podobne, ako model Cactus – v Španielsku. Konkrétne v závode PSA vo Villaverde (Madrid), jeho cenovka sa bude pohybovať niekde medzi 20.000 a 38.000 eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

BMW M5 2021: Stále najlepší športový sedan?

Nedávno sme videli, ako bolo odprezentované nové BMW rady 5. Tento model dáva bavorskej limuzíne nový modernejší, mechanický a technologický arzenál a elegantnejší vzhľad, ktorý sa začína chytať na ten ktorý je v rade 7. Netrvalo dlho a svoju premiéru dostalo aj nové BMW M5, to najšportovejšie a najvýkonnejšie z rady 5. Hľadáme […]