Ďalšia stopa Covid-19: Znečistenie, na historických minimách

Martin Slanina

Obrázok (satelit) má hodnotu tisíc slov. Atmosféra Talianska, Španielska a Francúzska sa radikálne zlepšila.

Zdroj: ESA

Je to jedna z skvelých lekcií , že stav poplachu spôsobený koronavírusom v Európe nás opúšťa, najmä v krajinách ako je tá naša. Zníženie nepotrebného cestovania a zastavenie priemyselnej činnosti na niekoľko dní ponecháva túto známku našej atmosfére .

Emisie klesajú

Videli sme to len pred niekoľkými mesiacmi v jednom z najviac znečistených kútov planéty, v najpriemyselnejšej Číne, ale teraz, s príchodom COVID-19 na náš kontinent, je priestor, ktorý sa javí viac nefajčiarsky ako kedykoľvek predtým, európsky a mapa, ktorú tu zobrazujeme, najmä na mape Talianska.

Tento obraz, na ktorý sa pozeráte, k nám prišiel priamo z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a pochádza konkrétne zo satelitu Copernicus Sentinel-5P , ktorý má okrem iného na starosti meranie kontaminácie, ktorá dosahuje atmosféru na každom území. Od 1. januára do 11. marca , dokonca ešte predtým, ako krajiny, ako sú naše, prijali svoje najprísnejšie obmedzenia na zastavenie šírenia vírusu, zníženie znečistenia bolo už viac ako pozoruhodné. Základný dôvod? Talianska.

Transalpínska krajina v tom čase žila vlnu infekcií, ktorá sa nakoniec rozšírila na našu, a vedúci predstaviteľ Giuseppe Conte sa už rozhodli pre uväznenie ako jediný užitočný nástroj proti koronavírusu.

A to bol len začiatok …

Posledný deň merania, ktorý sme vám ukázali, bol ten istý deň, keď sa Madridské spoločenstvo rozhodlo zatvoriť vzdelávacie centrá, čo umožnilo mnohým spoločnostiam poslať mnohých rodičov na prácu na diaľku . Ako si pamätáte, bol to prvý krok v eskalácii opatrení na zadržanie koronavírusu, ktorý v ten istý víkend viedol k vydaniu nariadenia o poplachu vládou. Len včera Francúzsko zakázalo mobilitu svojich občanov s výnimkou nevyhnutných prípadov a zastavenie väčšiny priemyselných činností v susednej krajine.

Ako zdôraznila agentúra ESA, zníženie emisií, ktoré vidíme, sa časovo zhoduje so spomalením v Taliansku a je tak drastické v dôsledku zníženia leteckej a námornej dopravy , okrem vyššie uvedeného zastavenia priemyselnej a obchodnej činnosti . To znamená, že ak to, čo vidíte, je už viac než nápadné, predstavte si, aký bude obraz dnes. Poučenie, ktoré sa vďaka tejto nepríjemnej situácii budeme učiť navždy, a to je to, že odteraz, keď niekto hovorí o znížení emisií, bude už na základe skúseností vedieť, aký druh skutočne účinných opatrení bude.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Ako tráviť dni v doma? predsa Netflix & chill...

Existuje lepší spôsob, ako prekonať toto uväznenie, než si užívať obsah súvisiaci so svetom motorizmu? Ak existuje, nechceme to vedieť… A vďaka popularite platformy Netflix sme sa s vami chceli podeliť o všetky naše najlepšie zoznamy filmov o motoristickom svete. Proti koronavírusu… Plný plyn! Go Karts (2019) Začneme týmto austrálskym filmom, ktorý práve […]