Kia Rio 2021: Dobehlo to, čo zameškalo?

Martin Slanina

Kórejské mestské vozidlo prichádza s pútavou modernizáciou v dizajne, ale aj technológiách. Dobehne všetko zameškané?

Začiatkom tohto roka sa pošepkávalo, že nová Kia Rio bude naložené mestské vozenie, ktoré priláka viacero záujemcov ako pred-faceliftová verzia.

Atraktívnejšie a technologickejšie ako predtým…

Kórejci si určili 4P (štyri priority) pre faceliftované Rio. Tie znejú estetika, mechanika, konektivita a technológia. To všetko vedie k vyspelejšiemu, sofistikovanejšiemu a atraktívnejšiemu automobilu. Začal by som exteriérom, vpredu nájdeme prepracovaný nárazník s prednou mriežkou. Vpredu nájdeme aj LED Svetlomety, ktoré by údajne mali byť už skoro v každom modeli. Auto bude postavené na 16- palcových diskoch s veľmi pekným „športovým“ dizajnom. Čo sa týka farby, neváhal by som zvoliť Športovú modrú alebo Sivú, ktorá je podľa mňa ale až moc bežná…

V interiéri sa objavujú aj nové možnosti prispôsobenia, materiály a čalúnenie. Najväčšia zmena nastala pri 8-palcovej centrálnej dotykovej obrazovke, ktorá je kompatibilná s Apple CarPlay a Android Auto. Toto využijú hlavne mladší vodiči, ktorý si budú môcť prepojiť svoj smartfón s autom. Okrem toho sa má pri tachometri umiestniť malá digitálna obrazovka s uhlopriečkou 4,2 “, ktorá vodičovi ponúka rôzne informácie o vozidle a prevodovom stupni.

Dízel? Určite nie…

Ďalšia dôležitá zmena je pod kapotou, kde nájdeme preplňovaný trojvalcový 1,0-litrový motor. Je ponúkaný v konfiguráciách s výkonom 100 a 120 koní a je spojený s 48-voltovou elektrickou sieťou, ktorá je zodpovedná za zníženie jeho spotreby a emisií a zároveň poskytuje dodatočnú energiu pri zrýchľovaní. Vedľa motorového bloku nájdeme novú manuálnu prevodovku s elektronicky ovládanou spojkou, ktorá dokáže vypnúť motor rýchlejšie ako systém Štart/Stop.

Čo sa týka radenia, motor bude prepojený so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo sedemstupňovou automatickou prevodovkou. K dispozícii bude tiež 1,2-litrový motor s výkonom 84 koní .

Kedy sa ho dočkáme?

V neposlednom rade je potrebné poznamenať, že faceliftovaný model Kia Rio má teraz množstvo vylepšených asistentov pre bezpečnejšiu a plynulú jazdu. V aute nájdeme štandardne zahrnutý systém varovania pred zrážkou s rozpoznaním chodcov, vozidiel a cyklistov, asistent udržania jazdného pruhu, detektor mŕtvych uhlov a systém detekcie únavy. Jeho príchod na trh sa uskutoční niekedy na konci jesene 2020.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Dočkali sme sa! Nové BMW Rady 5 2021 je tu!

Bavorské „manažérske“ vozidlo ponúka kompletný facelift so zaujímavými novými funkciami. Neodbehlo so vzhľadom a vybavením až do rady 7?   Legendárna rada 5 zberá úspech už od roku 1972, kedy bolo prvé predstavenie tohto modelu. Spomeniem už iba terajšiu generáciu, ktorej sa už predalo viac ako 600 000 kusov. Zdá […]