Kia Sorento 2024: Nový vzhľad veľkého kórejského SUV

Martin Slanina

Reštylizácia aktuálneho modelu Sorento dorazila do Európy, prinesúc tomuto SUV výrazne obnovený vzhľad zvonku aj zvnútra v štýle nedávneho EV9 alebo Picanta.

Všimnite si, Kia sa už nejaký čas snaží premeniť svoj imidž. Začalo sa to modelom Kia EV9 a filozofiou dizajnu „Opposites United“. Nový štýl, ktorý sme už videli v nových modeloch tejto série, ako malý Picanto, a teraz aj v súvislosti s veľkým modelom Kia Sorento prichádza do Európy so silne prepracovaným a ešte moderným dizajnom po debute v Kórei pred niekoľkými mesiacmi.

Všeobecné Vlastnosti Kia Sorento 2024

Ako inak by to mohlo byť… Novú tvár charakterizujú nové LED svetlomety, tenké a vertikálne s jemným predĺžením, ktoré zakrýva rohy grilu, ktorý je tiež mierne vynovený. Tento vzhľad sme už videli v novom modeli EV9 a Picanto, a zdá sa, že sa stal charakteristickým znakom nových modelov tejto značky.

Okrem toho, v porovnaní so súčasným Sorentom, dôjde len k miernej obmene s prepracovanými zadnými svetlami s novým svetelným podpisom a teraz s dvoma svetelnými jednotkami na každej strane, ktoré sú teraz spojené. Nárazník má teraz výraznejšiu prítomnosť s väčším čiernym plastovým povrchom a nezabúdame ani na jeho kolesá, ktoré sú prítomné vo formáte s piatimi dvojitými lúčmi a veľmi atraktívnou dvojfarebnou úpravou.

Celkovo nové Sorento prinesie 17- a 20-palcové modely kolies a tri nové farby karosérie: Volcanic Sand, Interstellar Grey a Cityscape Green, ktoré sa pripájajú k Clear White, Snow White Pearl, Aurora Black Pearl, Silky Silver, Gravity Blue, oceľovo sivá a minerálna modrá.

Vo vnútri je tiež vidno hlbší vývoj s modernou a elegantnou pozíciou vodiča a novým záväzkom spoločnosti Kia v oblasti infotainmentu v podobe dlhého zakriveného panelu, ktorý zahŕňa dve 12,3-palcové obrazovky – jednu pre digitálny ovládací panel a druhú pre multimediálny systém, ktorý obsahuje najnovší softvér a konektivitu vo vozidle. Toto prepracovanie miesta vodiča v jeho najtechnologickejšej stránke viedlo aj k prerozdeleniu klimatizácie tak v jej ovládacích prvkoch, ako aj v samotných výstupoch.

K tomu všetkému Kia pridala nové ambientné osvetlenie schopné ponúknuť 64 rôznych farieb viditeľných v oblasti palubnej dosky, dverí či voliča prevodovky, ktorý sa dočkal prepracovaného dizajnu a kompletného komfortu s pohodlnými sedadlami Driver Ergo, bedrovou opierkou so vzduchovou komorou, elektrickým nastavením a voliteľnou pamäťovou funkcionalitou, vyhrievaním a vetraním, koženým vyhrievaným volantom a výhrevom aj zadných sedadiel.

Všetko toto je posilnené použitím udržateľných a odolných materiálov, ako je umelá koža a recyklovaný plast (PET), ktoré sú dostupné v novej farbe Sage Green.

Na úrovni bezpečnostných asistentov bude Sorento dobre vybavené novými funkciami, vrátane Highway Drive Assist 2.0 s asistentom zmeny jazdného pruhu a monitorom priestorového zobrazenia (SVM) s funkciou 3D zobrazenia. Inovácie sa dotkli aj asistenta pre prednú kolíziu, ktorý zahŕňa odbočovanie a križovanie, vyhýbavý asistent riadenia, zmenu jazdného pruhu na predchádzanie dopravným nehodám v protismere a zmenu vedľajšieho jazdného pruhu.

Okrem toho bude Sorento prvýkrát vybavené technológiou rozpoznávania odtlačkov prstov, ktorá umožní prepojenie auta s vodičom tak, že len on bude môcť naštartovať auto pomocou odtlačku prsta. Novinkou je aj bezdrôtová nabíjačka pre smartfóny, šesť nabíjacích portov USB-C, prémiový zvukový systém Bose a digitálny kľúč na otvorenie auta pomocou vlastného mobilného telefónu.

Technické špecifikácie Kia Sorento 2024

V mechanickom ohľade príde Kia Sorento do Európy s tromi rôznymi pohonnými jednotkami. Hviezdou bude Sorento Plug-in Hybrid, vybavené motorom 1,6 T-GDI a 13,8 kWh batériou, štandardne spojené so šesťstupňovou automatickou prevodovkou (6AT) a trakčným systémom 4×4. Na druhej strane nebude chýbať ani Kia Sorento Hybrid s motorom 1,6 T-GDI a 1,49 kWh batériou, tiež spojené s prevodovkou 6AT a v tomto prípade dostupné s pohonom dvoch alebo štyroch kolies. Napokon bude naďalej existovať aj naftový variant s 2,2-litrovým motorom a osemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou 8DCT s pohonom dvoch alebo štyroch kolies.

Kia nezverejnila údaje o výkone pre žiadnu z týchto možností, ale predpokladá sa, že sa nebudú líšiť od súčasnej verzie, možno s výnimkou niektorých vylepšení v batériách. Predpokladá sa, že plug-in hybridná verzia bude mať výkon 265 koní a krútiaci moment 350 Nm, s dojazdom 57 km podľa normy WLTP. Full-Hybrid variant by mal mať výkon 230 koní s 1,6-litrovým benzínovým motorom, a dieselový variant s 2,2-litrovým blokom by mal dosiahnuť približne 201 koní.

Rozsah, Ceny a Uvedenie modelu Kia Sorento na Rok 2024

Nová Kia Sorento by sa mala začať predávať medzi posledným štvrťrokom roku 2023 a začiatkom roku 2024, pričom ceny a dostupnosť pre našu krajinu sú stále čakajú na potvrdenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

TEST BMW iX1: Elektrifikovaná elegancia na ceste budúcnosti!

BMW iX1, prírastok do rodiny elektrifikovaných vozidiel od renomovanej značky BMW, prináša kombináciu výkonu, luxusu a ekologickej udržateľnosti. Tento elektromobil je nielen vyjadrením inovácií v automobilovom priemysle, ale aj prejavom snahy o udržateľnejší pohyb v mestskom prostredí a premávke. Štýl a Dizajn BMW iX1 okúzľuje svojim štýlovým a progresívnym dizajnom. […]