Kia Sportage oslavuje 30-tku špeciálnou edíciou!

Tomáš Sojka

Od uvedenia na trh v roku 1993 sa celosvetovo predalo viac ako sedem miliónov kusov automobilov Kia Sportage, čo je skutočný bestseller, ktorý dnes oslavuje svoje narodeniny. Sportage pre nás nikdy nebol len tak obyčajné auto, je to totiž poklad zo Slovenska, ktorý sa tu vyrábal od roku 2007.

Už takmer desať rokov je celosvetovo najpredávanejším modelom Kia a počas piatich generácií bol jeho estetický, technologický a veľkostný vývoj veľkolepý. Sportage začal na európskom trhu začiatkom 90. rokov s trojdverovou karosériou s dĺžkou 3,83 metra alebo piatimi dverami s dĺžkou 4,12 metra a atraktívnym dizajnom zaoblených tvarov. Poháňal ho turbodieselový motor s výkonom 84 koní alebo benzín s výkonom 128 koní. Tento kompaktný rozmer bol v tom čase bežný a našiel si aj obdobných rivalov ako Suzuki Vitara, Mitsubishi Montero iO alebo menej známe Daihatsu Feroza.

Skok k druhej generácie, predstavenej v roku 2005, bol pozoruhodný z hľadiska veľkosti a technických zmien. Podvozok s nosníkmi a priečnymi nosníkmi zmizol, prišiel o pohon všetkých kolies, ktorý sa stal už len voliteľným prvkom. Skrátka, boli to roky, ktoré začali udávať trend novej generácii SUV. 

Až v tretej generácii zažil Sportage skutočný „boom“ s naozaj atraktívnym dizajnom, ktorý získal množstvo medzinárodných ocenení, ako napríklad Red Dot Design s vynikajúcou úrovňou kvality, vďaka ktorej prekročil dva milióny predaných kusov.

Veľkolepé predaje modelu Kia Sportage pokračovali štvrtou generáciou, ktorá od svojho uvedenia v roku 2015 robí toto SUV najpredávanejším modelom značky Kia už osem rokov po sebe. 

Piata generácia kombinuje avantgardný a veľkolepý dizajn so širokou mechanickou ponukou, ktorá zahŕňa mild hybridné, konvenčné hybridné a plug-in hybridné verzie, ako aj benzínové a dieselové varianty, ba aj LPG. Ale to len na vybraných trchoch.

Špeciálne vydanie nesmelo chýbať

Na oslavu 30 rokov modelu Sportage uviedla Kia na trh limitovanú sériu, ktorá je momentálne v predaji v Kórei, no bude rozšírená na ďalšie vybrané trhy, ktoré doteraz neboli definované. Čierna a zelená sú dve exkluzívne farby tejto špeciálnej edície Sportage 30th Anniversary, ktorá má najkompletnejšiu výbavu a taktež štandardne zahŕňa vrstvené sklá na všetkých bočných oknách na zlepšenie akustického komfortu.

Vonkajší chróm zmizne a ustúpi elegantnej lesklej čiernej na všetkých vonkajších kovových prvkoch. Najexkluzívnejším a najvýraznejším detailom tejto špeciálnej série je však nové čalúnenie sedadiel, ktoré kombinuje olivovozelenú kožu, perforovanú a s geometrickým vzorom, s látkou imitujúcou čierny semiš na hornej časti operadla a logom 30 na opierkach hlavy vyšité výročie. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

CUPRA VZ5 BAT : Formentor z Gotham city?

Model CUPRA Formentor VZ5 získava temnejší nádych svojho progresívneho s štýlového charakteru predstavením limitovanej verzie VZ5 BAT. Bude z nej vyrobených iba 500 kusov, ktoré majú rozličné modifikácie karosérie a interiéru. „CUPRA Formentor VZ5 BAT limited edition je automobil, kotrý svojou edíciou nadchne viacerých fanúšikov a priaznivcov značky Cupra. Jeho […]

Sleduj nás aj na Instagrame a Facebooku!

FB: Carflex IG: Carflex.sk