Koncept Cadillac Lyriq: Zelená éra sa začína

Martin Slanina

Firma GM predstavuje prototyp, ktorý posúva základy prvého elektrického SUV od značky Cadillac. Na thrh má prísť v roku 2022.

Minulý rok americký výrobca Cadillac oznámil svoj vpád do sveta elektrických vozidiel zavedením SUV, s ktorým sme sa doposiaľ ešte nestretli. Ten deň prišiel teraz, hoci úprimne povedané, nepozeráme sa na konečný výrobný model, ale skôr na prototyp, ktorý preň kladie základy. Jeho meno? Koncept Cadillac Lyriq .

Zelená budúcnosť Cadillacu?

Ako hovoríme, jedná sa o kupé SUV vytvorené na ukážku úplne prvého elektrického automobilu luxusnej americkej značky, ktorý je naplánovaný na predaj v roku 2022. Jeho karoséria je definovaná čistými povrchmi a ostrými čiarami, s nízkou líniou strechy a širokým rázvorom kolies. Na prednej strane dominuje tzv. Mriežka z „čierneho skla“ a veľmi tenké LED svetlomety, zatiaľ čo v zadnej časti sú rozdelené svetlá a veľké veko kufra.

Gril aj hlavné svetlá sú súčasťou veľkolepej choreografie osvetlenia, ktorá privíta majiteľa, keď sa blíži. „Lyriq predstavuje ďalšiu iteráciu štýlu, ktorú dokáže vyjadriť iba Cadillac. Z vnútra aj vonkajška je Lyriq starostlivou integráciou dizajnu a technológie a je navrhnutý tak, aby sa z každej vašej cesty stal zážitok, “ povedal Andrew Smith, generálny riaditeľ spoločnosti Global Cadillac.

Technologický interiér

Jedným z vrcholov nového modelu Cadillac Lyriq je samozrejme, masívny 33-palcový jednodielny LED displej, ktorý pokrýva väčšinu dĺžky pomlčky a ponúka vodičovi všetky druhy informácií. Zahŕňa tiež funkcie informačného systému a rôzne pohľady na okolie vozidla vďaka externým kamerám. Cadillac tvrdí, že jeho nová obrazovka má v súčasnosti najvyššiu hustotu pixelov v automobilovom priemysle s viac ako 1 miliardou farieb – 64-krát viac ako akékoľvek vozidlo – to všetko pre jedinečný zážitok.

K dispozícii je tiež nový dvoj-úrovňový displej s rozšírenou realitou : najbližší zobrazuje informácie, ako je rýchlosť, smer a ďalšie, zatiaľ čo najďalej zobrazuje priehľadné navigačné značky a ďalšie dôležité upozornenia. Cadillac Lyriq bude samozrejme obsahovať aj najnovšiu verziu Super Cruise, tj. vysoko vyspelý autonómny systém jazdy. Elektrické SUV sa okrem toho môže pochváliť technológiou na potlačenie hluku. Ako to bude fungovať je zatiaľ otázne…

Batéria s menším množstvom kobaltu

Cadillac Lyric je založený na modulárnej platforme EV novej generácie GM a je poháňaný radom ekologických pohonných jednotiek značky Ultium, ktoré ponúkajú viac ako 500 kilometrov dojazdu na základe svojich 100 kWh batérií. SUV bude kompatibilné s jednosmerným rýchlym zaťažením do 150 kW (19 kW stupeň 2) a bude mať verzie s pohonom zadných aj všetkých kolies. Okrem toho jeho batéria výrazne znižuje prítomnosť kobaltu. Elektrický Cadillac vyžaduje o 70% menej tohto materiálu v porovnaní so súčasnými elektroautami. Na Ameriku, kde štandardom je aspoň 3,5 litrový benzínový motor to znie celkom slušne nie?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Corvette C8 debutuje ako Pace Car v preteku Indy 500

Rovnako, ako v minulých rokoch bude mať Corvette na starosti vedenie pretekárskych áut na preteku Indy 500. Odpočítavanie do 104. ročníka Indianapolis 500 práve začalo… Prvé tréningy sa na okruhu Indianapolis Motor Speedway uskutočnili už tento týždeň, no tento rok sa bude všetko trochu líšiť, pretože po prvýkrát v histórii sa bude konať pretek bez […]

Sleduj nás aj na Instagrame a Facebooku!

FB: Carflex IG: Carflex.sk