Kráľ zrýchlenia z 0 na 100 km/h má nové meno: Pininfarina Battista

Martin Slanina

Elektrický hypercar Automobili Pininfarina s výkonom 1 900 koní sa len pred pár dňami stalo najrýchlejším autom na svete s jeho zrýchlením z 0 na 100 za 1,86 sekundy a z 0 na 200 za 4,79 sekundy.

Nedávno sme si prezerali zoznam najrýchlejších áut na svete, ktoré dokážu ohromiť svojou maximálnou rýchlosťou, a sú schopné v najvyšších výkonnostných vrcholoch dosiahnuť až 500 km/h. Avšak ďalším aspektom, ktorý definuje viac ako maximálnu rýchlosť a ktorý je predovšetkým oveľa jednoduchšie preukázateľný (hlavne legálne), je zrýchlenie z 0 na 100 , kde sme v posledných rokoch s príchodom elektrifikovaných športových áut zaznamenali veľký skok.

Až tak, že elektrický hypercar Pininfarina Battista sa tento týždeň oficiálne stal najrýchlejším autom na svete s rýchlosťou 0 až 100 km/h: práve vyššie spomínané vozidlo zaznamenalo zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 1,86 sekundy na dubajskom autodróme.

Z 0 na 100 km/h len za 1,86 sekundy

Je to prvý model Automobili Pininfarina a doteraz najrýchlejšie talianske auto s výkonom 1 900 koní a 2 340 Nm – 100 % elektrický krútiaci moment. Tieto ohromujúce čísla umožňujú, že tu už ide o skutočne rýchle auto, no ako to už pri týchto elektromobiloch býva, skutočne prekvapivá nie je až tak jeho maximálna rýchlosť, ktorá zostáva na „diskrétnych“ 350 km/h – podľa výkonu. Dôležitejšie je rozhodne zrýchlenie, kde tieto autá žiaria vďaka celkovému dodaniu výkonu od sekundy 0.

Najrýchlejšie auto aj z 0 na 200 a to dokonca aj v brzdení

Výsledkom je, že nielenže čelíme autu, ktoré zrýchli najrýchlejšie na svete z 0 na 100 za 1,86 sekundy, ale aj z 0 na 200 km/h, čo je schopné urobiť len za 4,79 sekundy. Čas, v ktorom by ani veľa dobrých športových áut stále nedosiahlo rýchlosť 100 km/h.

Tu však jeho rekordy nekončia, pretože Battista vytvoril ďalší rekord v brzdení z 100 na 0 km/h, na čo potrebovalo toto vozidlo iba 31 metrov . Zo všetkých týchto dôvodov, a hoci jeho špička nie je schopná rovnať sa Bugatti, Koenigsegg alebo SSC, možno túto Pininfarinu Battista bez problémov považovať za jedno z najrýchlejších áut na svete. Veľmi exkluzívny kúsok s plánovanými len 150 kópiami za cenu 2,2 milióna eur za kus pred zdanením. Tak čo? Že tá elektrifikácie nie je až tak zlá? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Najlepší autobus majstrovstiev sveta. Alebo keď rok 1974 určil trendy, ktoré vidíme dodnes.

Pred takmer polstoročím využívalo autobusy viac ako 16 tímov, ktoré sa zúčastnili majstrovstiev sveta vo futbale v Nemecku. Samozrejmosťou bolo, že to boli najmodernejšie avantgardné autobusy značky Mercedes. Jeho výbava obsahovala prvky, ktoré sa dodnes prezentujú a montujú vo vozidlách určených pre elitných športovcov. V múzeu Mercedes-Benz v Stuttgarte je vystavený autobus, ktorý […]