McLaren 600LT Spider Segestria Borealis, auto pomenované po jedovatom pavúkovi?

Martin Slanina

McLaren nazval tento model 600 LT Segestria Borealis, to všetko z dobrého dôvodu. Pre výrobcov automobilov nie je neobvyklé navrhovať autá inšpirované zvieratami, ale tento konkrétny McLaren 600LT vzdáva hold skutočnému jedovatému pavúkovi. A aj keď skutočné auto nemá šesť očí a štyri páry nôh, ponúka hrozivý vzhľad a vzrušujúci výkon, ako by mal všetko, čo vzbudzuje rešpekt.

Pavúkom, o ktorom hovoríme, je Segestria Florentina, jedovatý endemický pavúk, s výskytom v Európe a niektorých častiach Severnej Ameriky. Segestria Florentina, ktorá sa vyznačuje lesklým čiernym telom s neobvyklými zelenými tesákmi, sa bežne nazýva potrubný alebo pivničný pavúk. Tento druh je najväčším pavúkom na európskom kontinente.

Ľudia v spoločnosti McLaren Special Operations (MSO) tak zbytočne nestrácali čas vytváraním prispôsobených dotykov pre tento 600LT inšpirovaný pavúkom. Auto dostane bezchybnú farbu Borealis Black, ktorá po vystavení priamemu slnečnému svetlu odhaľuje jemné náznaky fialovej, modrej a zelenej farby ako skutočný pavúk. Model 600LT, inšpirovaný dúhovými zelenými tesákmi Segestria Florentiny, dostal na karosérii Napier Green polep. Medzitým sú brzdové strmene tiež dokončené v rovnakom zelenom odtieni. Tieto detaily sú rozhodne najväčším lákadlom tohto auta…

A keďže pavúky vytvárajú sieťoviny z hodvábu, MSO vytvorilo atraktívny vzor pavučiny pre bočné zrkadlá a zadný spojler – samozrejme hotové v Napier Green polepe. Interiér s podšívkou z Alcantary nebol ušetrený pavúčich symbolov, pretože na sedadlách je vyšívané logo pavučiny spolu so zelenými akcentmi a šitím na podlahových rohožiach a volante.

Segmentria Borealis McLaren 600LT sa predáva spolu s balíkom MSO Clubsport. Patria sem vnútorné obloženia z uhlíkových vlákien, blatníky, titánové skrutky kolies, predný vzduchový zdvihák a ľahké športové sedadlá priamo zo super-športu McLaren Senna. Súčasťou balíka je aj systém traťovej telemetrie, nový výstražný systém a prémiový zvukový systém Bowers & Wilkins s 12 reproduktormi.

McLaren si ponechal zásobný motor a my sa nijako nesťažujeme… 

„Najnovší prírastok britskej automobilky do jej športovej série mohol získať zatiahnuteľnú strechu hardtopu, ale toto nie je riešenie toho, čo robí Longtail výnimočným,“ uviedol výkonný editor Chris Davies po jazdení na McLaren 600LT Spider v Arizona Motorsports Park minulý rok. „Pohon kupé aj Spider-a je kabriolet 600LT, ináč povedané môj jasný favorit.“

Pod kapotou nájdeme 3,8-litrový motor V8 s výkonom 592 koní a krútiaci moment 620 Nm. 600LT dosiahne hodnotu 100 km/h za 2,8 sekundy. Maximálka je limitovaná na 320 km/h (s ale aj bez strechy).

Spoločnosť McLaren plánuje vyprodukovať iba 12 jednotiek modelu 600LT Segestria Borealis, z ktorých všetky sú určené ako posledná šarža 600LT na americké pobrežie. (Do EÚ plánované nie sú…)

A čo cena ? Síce ide o vzácny druh ale jeho cena začína až na 275 000 $ (250 000 €) Asi by som šiel do niečoho menej „jedovatejšieho“….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Toyota Yaris GR v predaji už aj na Slovensku. Aká bude cena?

Toyota začala na Slovensku v rámci predpredaja prijímať objednávky na športový model Toyoty Yaris. Ide o úplne nový automobil, ktorý nesie znaky rally auta, to všetko, pretože automobilka pomaly ale isto začína valcovať konkurenciu vo WRC. We-er-céčko na obyčajné cesty Cena modelu GR Yaris začína na 33 200 eur a […]