Mercedes-AMG predstavuje nový elektrifikovaný automobil!

Tomáš Sojka

Ide o model GLE 53 Hybrid, ktorý kombinuje radový šesťvalcový benzínový motor s výkonom 449 koní s elektromotorom s výkonom 134 koní. To dáva kombinovaný výkon 544 koní a maximálny krútiaci moment 750 Nm.

Benzínový motor ponúka vďaka preprogramovaniu a špeciálnemu chladiču o 14 koní viac ako štandardný variant 53 (435 koní) a namontovaný je elektromotor s výkonom 134 koní, ktorý je napájaný energiou uloženou v akumulátore s celkovou kapacitou 31,2 kWh.

Výkon tohto nového GLE 53 Hybrid je identický v dvoch dostupných karosériách (SUV a kupé), a to v zrýchlení z 0 na 100 km/h (4,7 s), ako aj maximálnej rýchlosti (250 km/h, so samočinným obmedzením). Rozdiely v spotrebe paliva sú minimálne vďaka vyššej aerodynamickej účinnosti kupé: od 1,2 do 1,4 l/100 km v prípade kupé a od 1,3 do 1,5 l/100 km v prípade SUV. To minimálne ovplyvňuje elektrický dojazd, až o dva kilometre viac pre kupé (82 kilometrov oproti 80 pre SUV). Športové SUV má palubnú nabíjačku s výkonom 11 kW, hoci k dispozícii je aj rýchlonabíjačka DC s výkonom 60 kW, ktorá umožňuje nabitie batérie z 10 % na 80 % za 20 minút.

Vďaka tejto elektrifikácii vozidla zohľadňujú jazdné programy kombináciu oboch motorov, aby sa vždy dosiahol čo najlepší výkon. K dispozícii je teda funkcia Electric pre jazdu v režime s nulovými emisiami; funkcia Comfort, ktorá uprednostňuje elektrický pohon pred benzínovým; funkcie Sport a Sport+, ktoré uprednostňujú radový šesťvalec (elektrická časť asistuje v čase vysokej potreby výkonu), ako aj funkcie Smoothness či Individual. GLE 53 Hybrid dokáže v čisto elektrickom režime vyvinúť rýchlosť až 140 km/h.

Okrem mechanickej modernizácie si hybridné SUV a kupé GLE 53 osvojili všetky nové prvky, ktoré sa objavili už pri renovácii SUV na jar 2023. Model 53 Hybrid však dostane špeciálne detaily, ako je špecifická spodná mriežka chladiča, logá, 21-palcové disky kolies z ľahkých zliatin a vysokovýkonný brzdový systém pozostávajúci z 370-milimetrových ventilovaných kotúčov so šesťpiestikovými pevnými brzdovými strmeňmi a 370-milimetrových zadných kotúčov s jednopiestikovými plávajúcimi strmeňmi. Odlišuje sa aj adaptívne tlmenie, ktoré obsahuje pasívne stabilizátory, pohon všetkých kolies.

V interiéri sa nachádza systém MBUX vybavený displejmi a funkciami špecifickými pre hybridné vozidlá. Patrí k nim menu nabíjania a displeje na združenom prístroji a multimediálnom displeji, ktoré okrem iného poskytujú informácie o stave nabitia a teplote vysokonapäťovej batérie, ako aj o elektrickom dojazde.

Cena a výbava vozidla Mercedes-AMG GLE 53 Hybrid

Mercedes-AMG GLE 53 Hybrid 4Matic+, 125 515 eur
Mercedes-AMG GLE 53 Hybrid 4Matic+ kupé, 133 851 eur

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Suzuki Swift 2024: Aká bude nová generácia ikonického hatchbacku?

Suzuki Swift Concept na Japan Mobility Show odhalil budúci vzhľad novej generácie tohto hatchbacku. Nový Swift s kódom YED sľubuje oživenie japonskej značky a prinesie technologické inovácie, zatiaľ čo zachová prístupnú cenovku. Nový Swift prináša dizajnovú evolúciu namiesto revolúcie. Aj keď sa mnoho vecí mení, základné línie zostávajú verné pôvodnému […]