Nový Ford Mustang Mach 1 taký, ako predchodca…

Martin Slanina

Nedávno vydaná generácia Mustangu je už aj na videu. Je to presne to, čo bolo uvedené v roku 1969, akurát inovatívnejšie.

Tento týždeň sme sa stretli s modelom, ktorý znamenal návrat legendárneho modelu Ford Mustang Mach 1. Názov s dlhou históriou v spoločnosti Ford, ktorý bol synonymom veľmi vysokého výkonu v logu „cválajúceho koníka“. Ináč to nebude ani v tomto novodobom modeli.

Z roku 1969 do 2021

Model Mach 1 sa produkoval až do roku 1973, keď sa objavila ropná kríza a pre obmedzenia hospodárskej súťaže musel tento model odísť do dôchodku…  Teraz však po toľkých desaťročiach a krátkom opätovnom objavení v roku 2003 Ford priniesol späť mýtické meno Mach 1 s modelom, ktorý zaujíma miesto, ktoré doteraz držalo Bullitta ako najšpeciálnejšieho Mustanga (nie Shelbyho) z rady Ford. Ideálny okamih na zjednotenie novej generácie s prvou, tak ako vidíme v tomto videu.

Ak mal Mach 1 vo svojej dobe motory v rozsahu od 5,1 litra do 7,0 s výkonom 400 koní, teraz nový stroj Mach 1 používa už známy známy 5,0-litrový Ford V8, ktorý dosahuje 480 koní a maximálny krútiaci moment 569 Nm s tým, že môže byť spojený buď so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, alebo s 10-stupňovou automatickou prevodovkou.

50 rokov rozdiel, ale rovnaké vlastnosti

Z estetického pohľadu na obrázky je zrejmé, že nový Mach 1 získal objem v porovnaní s pôvodným. Spoločnosť Ford si zachovala mnoho funkcií, ktoré túto športovú verziu definovali, ako napríklad okrúhle sekundárne „svetlomety“ vo vnútri mriežky, maska v tmavom farebnom prevedení, ktorá sa líši od zvyšku tela (vo verzii 2021 jemnejším spôsobom, dokonca aj pokiaľ ide o prívody vzduchu), veľkorysý predný a zadný spojler, alebo aj špeciálne pneumatiky. Vieme si predstaviť, že jeho predchodca bude hrdý na nováčika. Popravde, očakávam väčší nárast záujmu, ako pri verzii Bullitt…

Predošlé články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Mazda CX-5 2020: Minimálne zmeny, ktoré majú zabezpečiť úspech

Najpredávanejší model Mazdy dostáva určité vylepšenia… Bude to na konkurenciu stačiť? Model CX-5 prišiel na trh začiatkom roku 2012, ako konkrétna stávka spoločnosti. Zákazníci svoj záujem o tento model prejavili ako v 1. generácii, tak aj v 2. generácii, ktorá sa predáva dodnes. V skutočnosti predstavuje 30% z celkových tržieb […]