Nový Volkswagen Passat: 9. generácia bude vyrábaná čisto v Bratislave

Tomáš Sojka

Koncom augusta bude mať svetovú premiéru nový Passat Variant. Značka Volkswagen v predstihu zverejnila prvé detaily novej generácie modelového radu Passat, v ktorej bude iba jedna verzia karosérie – obľúbené kombi Variant.

Nový model prináša množstvo inovácií, ako napríklad intuitívnu koncepciu zobrazovania a ovládania infotainmentu, vysoko kvalitný interiér, novú adaptívnu reguláciu podvozka, sedadlá na úrovni luxusnej triedy a pohon plug-in-hybrid s elektrickým dojazdom do 100 kilometrov. Nový Passat Variant sa začne predávať v prvom štvrťroku 2024. Je to už deviata generácia celosvetovo najúspešnejšieho modelu strednej triedy, z ktorého sa za 50 rokov výroby predalo vyše 30 miliónov exemplárov.

Nová koncepcia zobrazovania a ovládania infotainmentu

Nový Passat dostal úplne nový kokpit a systém infotainmentu. Nový sériový displej infotainmentu má uhlopriečku 32 cm (12,9 palca). Na želanie bude k dispozícii aj nový displej s uhlopriečkou 38 cm (15 palcov). Pod displejom infotainmentu sú osvetlené dotykové posúvače (Touch-Slider) na nastavovanie teploty na oboch stranách kabíny a reguláciu hlasitosti. Okrem toho bude Volkswagen na želanie ponúkať nový head-up-displej, premietajúci informácie na predné okno a tým do virtuálneho priestoru pred vozidlo. A multifunkčný volant dostal opäť fyzické tlačidlá aby bolo
ovládanie ešte ľahšie a jednoznačnejšie.

Viac miesta vzadu

Nový Passat Variant je výrazne dlhší ako jeho predchodca. Nová dĺžka (plus 14 centimetrov) a predĺžený rázvor (plus 5 centimetrov) prispeli k zväčšeniu priestoru na nohy na zadných sedadlách o 5 centimetrov a zväčšeniu batožinového priestoru. Jeho základný objem vzrástol o 40 litrov na 690 litrov, maximálny objem pri sklopených zadných operadlách vzrástol dokonca o 140 litrov až na 1920 litrov.

Nový podvozok DCC Pro

Podvozok nového modelu zdokonaľujú rozličné konštrukčné opatrenia
ako napríklad modifikovaná geometria a pevnejšie ramená zachytávajúce bočne sily štvorprvkovej zadnej nápravy, zvyšujúce jej stabilitu. Elektromechanický posilňovač riadenia má nové vyladenie, priečne skrutné stabilizátory boli modifikované, rovnako ako tlmiče pruženia. Aj bezprostrednejší prevod riadenia a predĺžený rázvor majú pozitívny vplyv na jazdné vlastnosti modelu Passat Variant. Okrem toho Volkswagen ponúka pre novú generáciu svojho bestsellera za príplatok zdokonalené generáciu adaptívneho podvozka DCC Pro s 2-ventilovými tlmičmi pruženia.

TDI, TSI, eTSI a eHybrid

Pre nový Passat Variant sú k dispozícii rozličné systémy pohonu. Na výber sú štvorvalcové turbodúchadlom prepĺňané motory s priamym vstrekovaním paliva – naftové (TDI), benzínové (TSI), benzínové mild-hybridné (eTSI) a systémy plug-in-hybrid (eHybrid) na báze benzínového motora.

Výroba pre všetky trhy v Bratislave

Nový Passat sa bude pre všetky trhy vyrábať v závode Volkswagen Slovakia v Bratislave, ktorý sa kvalitou výroby tradične umiestňuje na špičke medzi 119 závodmi koncernu Volkswagen na celom svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Cars in the Castle - Budmerice #1: História spojená s automobilovou komunitou

Už 20.8.2023 iniciatíva AMTS Slovakia s pomocou redakcie Carflex.sk usporadúva druhú tohto ročnú epizódu seriálu Cars in the Castle, ktorá spája automobilovú komunitu naprieč celým Slovenskom. Už tretí augustový týždeň sa v malej obci Budmerice uskutoční automobilová akcia, ktorá priláka nadšencov motoristického sveta z celej krajiny, ale aj blízkeho zahraničia. […]