Nový VW Touareg: prichádza s inovatívnymi technológiami a novým dizajnom

Tomáš Sojka

Volkswagen podrobil tretiu generáciu modelu Touareg rozsiahlej modernizácii. Ako prvý model značky VW prináša novo vyvinuté svetlomety „IQ.Light – HD-LED-Matrix“ s vysokým rozlíšením. Výrobca taktiež predstavil nový senzor zaťaženia strechy a zdokonalené systémy podvozka, ktoré rozširujú rozpätie medzi komfortom a maximálnou agilitou.

Touareg vždy prinášal inovatívne technológie – z tohto know-how mnohokrát potom profitovali modely Volkswagen nižších tried a rovnako je to aj teraz.

Touareg ako inovátor

Ako napovedá označenie HD (High Definition), nové svetlomety sa od systémov „IQ.LIGHT LED-Matrix“ líšia vysokým rozlíšením. Kým doteraz každý adaptívny svetlomet tvorilo najviac 24 LED, teraz každý svetlomet HD obsahuje až 19 200 mikro-diód LED. Z nich každá sa dá ovládať samostatne, vďaka čomu sú svetlomety schopné extrémne presne regulovať rozloženie svetelných lúčov na cestu. Veľký počet mikro-LED umožňuje nielen ešte presnejšie „vykrývať“ protiidúce vozidlá a iných účastníkov premávky, ale aj vytvárať nové interaktívne funkcie ako napríklad zobraziť stopu pre vedenie vozidla v zúženom jazdnom pruhu na cestných staveniskách.

Fúzia technologických systémov. Touareg je vybavený novým senzorom zaťaženia strechy, ktorý je prepojený s regulačnou elektronikou podvozka. Jeho výhodou je zvýšenie agility vozidla. Ak je na nosiči namontovaný strešný box, senzor ho rozpozná a poskytne túto informáciu asistenčným systémom ako ESC, ktorý potom zasiahne primerane skôr aby sa zvýšila stabilita vozidla. Ak na streche nie je nijaká záťaž, regulačné systémy umožňujú športovejšie jazdné vlastnosti ako doteraz.

Nový Touareg sa dá okamžite rozoznať podľa nového dizajnu prednej a zadnej časti karosérie. Vpredu je úplne nové maska chladiča so svetlometmi a zmenený predný nárazník. Novým prvkom v tomto modelovom rade je aj osvetlená stredná lišta v maske chladiča. Ďalším novým dizajnovým prvkom sú zadné skupinové svetlá spojené priebežnou svietiacou lištou z LED a červeno osvetleným logom VW v strede.

Naftové motory v 2 verziach a aj pohon plug-in hybrid

Touareg sa bude na slovenskom trhu predávať s rozličnými verziami pohonu, založenými na turbodúchadlom prepĺňaných motoroch V6 s objemom 3,0 litra. Obľúbený naftový motor 3.0 V6 TDI je na výber v dvoch verziách s výkonom 170 kW (231 k) alebo 210 kW (286 k). Verzia plug-in hybrid, s označením eHybrid využíva benzínov motor 3.0 V6 TSI a elektromotor, ktoré spolu poskytujú systémový výkon 280 kW (381 k). Taktiež príde na trh aj špičkový Touareg R eHybrid s výkonom 340 kW (462 k).  Všetky motory sa sériovo montujú s 8-stupňovou automatickou prevodovkou a permanentným pohonom všetkých kolies 4MOTION.

Rovnako ako jeho predchodcovia sa modernizovaný Touareg bude pre celý svetový trh vyrábať v závode Volkswagen Slovakia v Bratislave, ktorý sa kvalitou výroby tradične umiestňuje na špičke medzi 120 závodmi koncernu Volkswagen na celom svete.

Predpredaj na slovenskom trhu sa začne už v lete

Na slovenskom trhu bude nový Touareg v ponuke v jedinej, luxusnejšej verzii „Elegance“. Tá má štandardne 2-zónovú klimatizáciu, svetlomety „IQ.Light – HD-LED-Matrix“ a LED zadné svetlá, navigačný systém „Discover Pro Max“ ako súčasť systému „Innovision Cockpit“, elektricky nastaviteľné predné sedadlá, kožené poťahy sedadiel, ako aj špecifické dizajnové prvky na karosérii a 19-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny. Nový Touareg vo verzii Elegance 3.0 V6 TDI s výkonom 170 kW (231 k) bude v predpredaji s cenou od 69.900 s DPH.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

DS 9 2023: Viac komfortu a technológie pre luxusný francúzsky sedan

Najskôr prišiel nový DS 7, potom DS 3 a teraz je na rade obnova modelu DS 9. Je to vynikajúci francúzsky luxusný sedan, ktorý má jemne prepracovaný vzhľad a aktualizované určité aspekty výbavy a technológie, čo rozhodne ocenia všetci zákazníci. DS 9 2023 má stále elegantný a luxusný dizajn, ktorý […]