Problémy s pripútaním bezpečnostného pásu? Škoda má riešenie

Martin Slanina

Česká automobilka si dala patentovať systém s LED osvetlením, ktorý sľubuje zvýšenie bezpečnosti. Ďalšia Simply Clever vychytávka?

Cestujúci alebo vodič v automobile sa neraz stretáva s humorným momentom, kedy hľadá sponu na zakliknutie bezpečnostného pásu. Ide o jav, s ktorým sa stretávame najmä v noci a vo vozidle, ktoré zväčša až tak nepoznáme. Spona na zakliknutie pásu je vždy sprevádzaná červenou farbou, no prítomnosť tejto farby pri mnohých príležitostiach nestačí a preto sa Škoda rozhodla tento systém prerobiť a patentovať aj s LED podsvietením. Česká firma totiž chce, aby bol manéver so zapnutím bezpečnostného pásu veľmi rýchly a jednoduchý…

Biela, červená alebo zelená

Jedná sa o osvetlenú sponu, ktorá má namiesto obvyklej červenej farby priehľadné tlačidlo, takže integrované LED diódy môžu meniť svoj odtieň v závislosti od situácie a zobrazovať biely, červený alebo zelený tón podsvietenia.

Ak na sedadle nikto nesedí, svetlá svietia nabielo, takže spona je viditeľná v tme. Akonáhle však cestujúci sedí, aktivuje sa druhý režim, takže pracka svieti červeným odtieňom, ktorý pripomína cestujúcemu pripútať sa. Po zaistení pásu sa nakoniec zmení na zelenú. Celkom šikovné, nie?

Česká firma upozorňuje, že táto vlastnosť je obzvlášť užitočná pre rodičov, ktorí okamžite vidia, či sa ich potomkovia zabudli pripútať, alebo si ho nezapli správne. Osvetlené spony bezpečnostných pásov je možné naprogramovať tak, aby zobrazovali vítanú sekvenciu, ktorá ich zviditeľňuje v tmavom prostredí, a môžu byť tiež integrované do okolitého osvetlenia.

Simply Clever budúcnosti

„Elegantne osvetlená pracka bezpečnostného pásu je iba jednou z mnohých funkcií navrhnutých a vyrobených vo vlastnej dielni Škoda. Značka každý rok podáva početné prihlášky patentov na nápady a systémy, ktoré zvyšujú bezpečnosť a spríjemňujú život majiteľom a vodičom našich áut. “ hovorí hovorca Českej automobilky.

Podľa správ spoločnosti Autocar je spona stále vo vývoji a zatiaľ nie je známe, či Škoda túto technológiu implementuje do svojich sériových automobilov. Každopádne sa nám tento patent veľmi páči a už čoskoro by sme ho privítali možno aj ako povinnú výbavu, ktorá môže zachrániť stovky ľudských životov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Renault Scenic 2021: Decentné zmeny francúzskeho minivanu

Najpopulárnejší francúzsky „minivan“ dostáva sériu vylepšení v estetickej, ale aj motorickej časti vozidla. Bude to na konkurenciu postačovať? Posledné zmeny Renaultu Scenic boli vykonané pred štyrmi rokmi a od tej doby populárny francúzsky minivan zostal nezmenený… Až doteraz! Hovoríme to preto, lebo francúzska automobilka Renault práve oznámila príchod novej verzie, ktorá umožní vozidlu zostať moderným a […]