Renault vracia pôvodný model Twingo a vytvára svoj najmenší, mestský elektromobil!

Adrián Glett

Pred niekoľkými rokmi Renault predstavil plán „Renaulution“ a s ním prototyp modelu Renault 5, ktorý sa stal populárnym a čoskoro bude dostupný vo verzii pre sériovú výrobu. Minulý rok spoločnosť rozšírila tento plán elektrifikácie s nádychom nostalgie o vzhľad Renault 4EVER Trophy, ktorý predznamenával príchod budúceho Renaultu 4 v podobe elektrického SUV. Niektorí si možno mysleli, že tým to skončí, ale nestalo sa tak.

Renault znovu oživil ďalšiu legendu značky s neo-retro dizajnom, ktorý zachováva pôvodnú podstatu prvej generácie z 90. rokov. Ide o nový model Renault Twingo, plánovaný na návrat v roku 2026 ako atraktívne mestské vozidlo s úplne elektrickým pohonom, prichádzajúce pod novým označením Renault 5 a za cenu nižšiu ako 20 000 eur.

Na podujatí, ktoré slúžilo ako prezentácia značky a strategického plánu Ampere, novej spoločnosti skupiny Renault, ktorá bude mať na starosti výrobu elektromobilov Renault, predstavil hlavný výkonný riediteľ Luca De Meo tento model, ktorý vznikne na platforme s názvom AmpR Small, čo nie je nič iné ako platforma predtým známa ako CMF-B EV.

Na podujatí, kde sa predstavovala značka a strategický plán Ampere – novej divízie v skupine Renault zodpovednej za výrobu elektromobilov značky Renault, hlavný výkonný riaditeľ Luca De Meo ukázal nový model. Tento model bude postavený na platforme nazvanej AmpR Small, ktorá v skutočnosti predstavuje premenu platformy CMF-B EV.

Jeho dizajn výrazne čerpá inšpiráciu z ikonických tvarov prvej generácie modelu Twingo, s plnými krivkami a zaoblenými prvkami ako svetlomety, modernizovanými LED technológiami a nekonvenčným stredovým dizajnom. Črty, ktoré sme poznali z pôvodného modelu, ako tri vstupy vzduchu alebo výklenok na kľučke dverí, boli oživené a prispievajú k jeho charakteru. Silueta je kompaktná, zaoblená a priateľská, s výrazne vertikálnym zadným oknom a krátkou prednou časťou, takmer spojenou s čelným sklom do jednej línie.

Cieľom spoločnosti Renault s novým modelom Twingo, plánovaným na uvedenie na trh v roku 2026, je poskytnúť praktické, efektívne a cenovo dostupné elektrické vozidlo. Zatiaľ nie sú k dispozícii ďalšie detaily, no očakáva sa, že jeho počiatočná cena bude nižšia ako 20 000 eur, čím sa umiestni pod Renault 5, ktorý sa odhaduje začne približne od 25 000 eur. Tento model bude skutočnou mestskou alternatívou značky Renault, konkurujeť by mal vozidlám ako nový elektrický Fiat 500, budúcemu Volkswagen ID.1 a Cupra Raval.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Potvrdené: McLaren sa vracia do Le Mans v roku 2024 s modelom 720S GT3 Evo!

McLaren sa, prostredníctvom tímu United Autosports, vráti do svetovej automobilovej scény v plnom lesku s modelom 720S GT3 Evo. Tento krok znamená návrat značky do vytrvalostných pretekov na prestížnej trati v Le Mans a sľubuje zaujímavú sezónu s účasťou v plnohodnotnom kalendári World Endurance Championship (WEC). McLaren nie je žiadnym […]