Rozhodnuté! Automobilka Volvo definitívne zakotví pri Košiciach.

Martin Slanina

Švédska automobilka Volvo Cars postaví pri Košiciach závod na výrobu elektromobilov za 1,2 miliardy eur. Košičania, ale aj okolie berú túto správu ako príležitosť pre rozvoj kraja.

Volvo Cars prichádza na Slovensko a v logistickom a výrobnom parku Valaliky postaví škandinávska automobilka najmodernejší automobilový závod súčasnosti, ktorý bude určený výlučne pre výrobu elektrických automobilov. Výstavba závodu na výrobu elektromobilov bude stáť 1,2 miliardy eur, jeho výstavba je naplánovaná na rok 2023.

Vláda v samostatnom materiáli schválila aj investičný stimul pre EJL Slovakia (Volvo Car Corporation) vo výške viac ako 267 miliónov eur, a to vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok. Investor sa súčasne zaviazal investovať minimálne 1,18 miliardy eur a za úlohu má taktiež vytvoriť minimálne 3300 nových pracovných miest.

V súlade s dohodou podpísanou 1.7.2022 bude úlohou automobilky, aby sa do roku 2025 využívali klimaticky neutrálne výrobné procesy. Závod pri Košiciach bude taktiež využívať iba klimaticky neutrálnu energiu. Okrem toho bude zariadenie navrhnuté tak, aby dosahovalo najvyššie globálne štandardy energetickej a environmentálnej účinnosti. Závod by mal produkovať až 250 000 vozidiel ročne a jeho poloha umožní aj ďalšie rozširovanie v budúcnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Aké poruchy vozidla sú v lete najčastejšie? 5 vecí, ktoré by ste pri letnej jazde mali častejšie kontrolovať

Leto je ročným obdobím s najväčšou premávkou na cestách, často v extrémne horúcich podmienkach s vysokými teplotami, ktoré testujú nie len Vás, ale aj Vaše auto. Pomocou týchto našich tipov sa dokážete vyhnúť možným problémom na letných výletoch. Priemerný vek vozového parku u bežného Slováka je takmer 13 rokov a zo […]