Škoda Enyaq iV – Prvé mladoboleslavské elektrické SUV

Martin Slanina

Elektrifikácia Škodovky je proste realitou… Po Plug-in hybridnom variante Škody Superb a plne elektrickom aute Škoda Citigo prišiel na rad aj segment SUV. Nový Enyaq iV prichádza dosť nečakane, no výbavou ktorú ponúka môže dosť prekvapiť.

Zdroj : Škoda

Spoločnosť Škoda si vybrala toto meno z írskeho slova „enya“, čo znamená zdroj života, niečo, čo symbolizuje vstup výrobcu do novej éry elektrickej mobility. Názov modelu začína aj písmenom „E“, ktoré evokuje elektrifikáciu a končí písmenom Q“ ako všetky SUV značky Škoda.

Nový ENYAQ iV je vzhľadovo typický pre značku Škoda. Ponúka avšak netypický pohon pre automobilku, čo znamená, že tento model bude čisto elektrický. Inšpirovaný bol konceptom Vision E, toto elektroauto bude disponovať tromi veľkosťami batérií a piatimi rôznymi variantami výkonu, ako aj s pohonom zadných alebo všetkých štyroch kolies. V základných verziách bude mať motor umiestnený na zadnej náprave, zatiaľ čo funkčné verzie pridajú druhú jednotku k prednej náprave. Výkon a dojazd závisí od veľkosti batérie a variantu výkonu. Výkonovo sa pohybujeme od 109 kW (model iV 50 – najzákladnejší) až po 225 kW (verzia vRS). Automobil je postavený na platforme MEB skupiny Volkswagen navrhnutej pre automobily s nulovými emisiami. Enyaq sľubuje, že v škode bude míľnikom a vstupnou bránou do sveta elektromobility.

Pred sebou máme vozidlo, ktoré má pôsobivé rozmery, pretože česká automobilka mu dala dĺžku 4,7 metra, šírku 1,9 a výšku 1,6 metra s rázvorom 2,7 metra. Enyaq bude vynikať hlavne vzadu. Batožinový priestor bude mať objem 585l a nízky prah nakladania, čo znamená jednoduchšie naloženie auta. To všetko s výraznou estetikou, inšpirovanou vyššie uvedeným konceptom Vision E.

Zdroj : Škoda

Škoda Enyaq sľubuje dojazd až 500 kilometrov

Enyaq bude disponovať dojazdmi, ktoré závisia od zvolenej motorizácie. Celkovo sa ale pohybujeme medzi dojazdom od 340-500 km na jedno plné nabitie. Bolo by totiž úplne super, cestovať z Prešova do Bratislavy na iba jedno nabitie, bez dobíjania na staniciach. Tabuľky sú ale tabuľky… musíme počkať na reálne testy.

Pokiaľ ide o nabíjanie, môžete si vybrať tri rôzne spôsoby . Najjednoduchšie zo všetkých je nabíjanie v domácnosti s 230V zástrčkou s výkonom 2,3 kW. Tento spôsob je síce najpomalší, ale jeho využitie je možné prakticky všade (doma, na chalupe, na návšteve). Medzi doplnkovou možnosťou je aj domáca nástenná skrinka s výkonom až 11 kW, plné nabitie trvá okolo 6-8 hodín. Nakoniec je tu alternatíva na rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom s výstupným napätím 125 kW, 80% batérie vie nabiť už za 40 minút.

Novinkou Škody Enyaq iV je taktiež prepracovaný interiér, ktorý vyvolá pocit komfortu a jednoduchosti. Auto disponuje najmodernejšími možnosťami konektivity a infotainmentu. Najpodstatnejšia bude asi 13″ centrálna obrazovka a head-up displej s rozšírenou realitou. Vďaka veľkému množstvu priestoru sa bude celá posádka cítiť veľmi komfortne a preto ani dlhšia jazda nebude spôsobovať problém. Interiér si bude možné zvoliť podľa vašich preferencií, tak aby bol na oko ale aj pocitovo príjemný práve pre Vás.

Zdroj : Škoda

Pripravený pre rok 2021

Model Škoda Enyaq bude súčasťou šiestich elektrických a štyroch hybridných vozidiel, konvenčných aj plug-inov, ktoré chce spoločnosť Škoda do roku 2025 pripraviť v rámci svojej stratégie elektrifikácie. Všetky budú vyrábané v Českej republike spolu s elektrickými komponentmi všetkých značiek koncernu Volkswagen v závode značky v Mladej Boleslavi.

Predpredaj auta bude zahájený už počas svetovej premiéry, ktorá sa bude konať ešte tento rok. Sériová výroba Škody Enyaq iV bude štartovať koncom roka 2020. Uvedenie na trh je naplánované na začiatok roku 2021. Enyaq bude mať taktiež limitovanú edíciu Founders Edition, ktorá bude odlišná od bežného modelu špeciálnou výbavou a dizajnom. Táto limitovaná edícia bude pripomínať založenie Škodovky pred 125 rokmi. Počet limitovaných vyrobených kusov bude okolo 1800.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Prečo nazval Elon Musk Teslu Roadster dezertom ?

Je zvláštne, že sme údajne v roku, v ktorom má Tesla uviesť na trh nový pôsobivo rýchly Roadster. Elektrické športové vozidlo, s ktorým značka Tesla Motors sľubuje obrátiť svet najrýchlejších športových automobilov na svete. Priorita Tesly je model Y a Cybertruck Musíme zvýrazniť slovo „údajne“, a to práve kvôli zmene. Na čele Tesla Motors je […]

Sleduj nás aj na Instagrame a Facebooku!

FB: Carflex IG: Carflex.sk