Škoda už myslí na 100% elektrickú Octaviu: Kedy príde?

Martin Slanina

Česká automobilka Škoda začína rysovať čoraz dôkladnejšie elektrifikovanú budúcnosť, pričom jej hlavným cieľom bude najpopulárnejší model zo všetkých Škodoviek, model Octavia.

Nová generácia automobilu Škoda Octavia bola sprevádzaná rôznymi plug-in hybridnými technológiami zdieľanými s inými vozidlami koncernu. Česká značka však už pomerne dlho uvažuje o úplnej elektrifikácii svojho bestselleru, ako sám generálny riaditeľ Thomas Schäfer v rozhovore pre nemecké médiá Handelsblatt priznáva : „Škoda intenzívne uvažuje o e-Octavii.“

Elektrifikovaný bestseller Octavia? Kedy?

Nesmieme zabúdať na to, že pred necelými tromi mesiacmi český výrobca oznámil príchod troch 100% elektrických modelov na rok 2030, ktoré budú z hľadiska ceny a veľkosti prijateľnejšie ako Enyaq iV. Podľa Handelsblatt táto trojica dorazí „v blízkej budúcnosti“. Jedným z nich je malý elektromobil, veľmi podobný tomu, čo plánujú aj značky Volkswagen a Cupra. Hovoríme preto o mestskom modeli, ktorého názov by mohol byť Škoda Elroq, ktorý bude uvedený na trh v roku 2025 alebo 2026 a bude sa odlišovať predovšetkým od konkurencie samotnej skupiny prostredníctvom „nezávislého a priestorovo orientovaného konceptu vozidla“, vysvetľuje Schäfer.

Šéf Škody pre spomínaný nemecký ekonomický časopis taktiež povedal: „V druhej polovici tohto desaťročia vážne uvažujeme o 100% elektrickej Octavii, elektrickom ekvivalente nášho najúspešnejšieho modelu po celé desaťročia, jadre našej značky“. V rozhovore si Schäfer tiež nechal ujsť, že v správe, kde sa zhromažďujú ďalšie uvedenia automobilov na trh, nie je všetko pravidlo a tak je možné, že všetky tieto novinky príde skôr, ako sa očakávalo.

Stavia len na elektrifikáciu?

Pripomeňme si, že Škoda v súčasnej dobe ponúka tri elektrifikované modely: okrem plne elektrického Enyaq iV ponúka český výrobca svojim zákazníkom dve plug-in hybridné vozidlá, Superb iV a Octavia iV, s posledne menovanými verziami o výkone 204 a 245 koní. Mnohí si možno pamätajú aj malý úžitkový automobil Citigo, ktorý ale spoločnosť vlani stiahla z trhu.

V júni značka vo svojom novom pláne oznámila, že chce do roku 2030 dosiahnuť podiel predaja plne elektrických modelov v Európe na úrovni 50 až 70 percent v závislosti od vývoja trhu. Škoda predáva pomerne veľký počet automobilov v rozvíjajúcich sa a rozvojových krajinách, kde prechod na elektromobily bude pravdepodobne trvať dlhšie. My im ale želáme veľa úspechov a určite si aktuality ohľadom modelu Škoda e – Octavia nenecháme újsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

BMW radu 2 Active Tourer 2022: Odvážnejší dizajn, širší výber

Bavorský minivan víta novú generáciu a s ňou prichádza aj evolučný dizajn s efektívnejšou a širšou paletou motorov. Písal sa rok 2014, keď svetlo sveta uzrel po prvýkrát model BMW rady 2, ktorý síce pôsobil veľmi kontroverzne, no jeho predaje a funkčnosť z neho spravili jedného z najlepších v segmente […]