Spoločnosť Nissan potvrdzuje, že Nissan Z Proto do Európy nepríde

Martin Slanina

Samotná značka Nissan práve potvrdila, že náhrada za Nissan 370Z na Európsky trh nedorazí. Môžu za to prísne emisné normy?

Včerajší deň bol pre všetkých, ktorí milujú športové vozidlá, veľmi výnimočný, a to, pretože značka Nissan predstavila prototyp, ktorý položil základy pre budúceho nástupcu modelu 370Z. Názov tohto dvojsedadlového vozidla je Z Proto a po prezretí obrázkov a poznaní jeho charakteristík sme si azda všetci chceli želať, aby sme ho mali aj na Slovensku. Túto možnosť, žiaľ, nemožno splniť, pretože Z Proto sa na Európsky trh nedostane.

Zbohom Európa

Túto správu potvrdila aj samotná japonská spoločnosť: „Vzhľadom na to, že prítomnosť športových automobilov na európskom trhu sa čoraz viac obmedzuje a konkrétne predpisy o emisiách sú prísnejšie, spoločnosť Nissan nedokázala vytvoriť verziu vhodnú pre Európsky trh.“ . Pravdepodobne oznámenie, ktoré predčasne ukončuje nádeje všetkých potenciálnych zákazníkov z Európy…

Na začiatku tohto roka spoločnosť Nissan oznámila, že sa pri komercializácii svojho budúceho športového vozidla zameria na teritóriá ako USA, Čína a Japonsko. Na našom kontinente je stratégia veľmi odlišná. „V Európe zostáva prioritou Nissanu záväzok obnoviť svoju crossoverovú líniu a skvalitniť svoju elektrifikačnú stratégiu.“ tvrdí japonská automobilka. Možno by prítomnosť elektrifikovaného pohonného systému zmenila výrobný horizont Z Proto s nižšími úrovňami emisií, ktoré by umožnili jeho prítomnosť na našom trhu.

Spoločnosť Nissan sa však rozhodla použiť do tohto modelu výlučne benzínový motor, ktorému žiadny elektromotor napomáhať nebude. Aj keď je ešte príliš skoro na to, aby sme poznali konečné špecifikácie automobilu, vieme, že pod jeho kapotou bude 3,0-litrové V6 biturbo, ktoré bude produkovať oveľa viac sily ako atmosférický šesťvalec v modeli 370Z. Všetko nasvedčuje tomu, že to bude okolo 400 koní, dodávaných výlučne na zadnú nápravu.

Pokiaľ ide o podvozok, automobilka potvrdila, že produkčná verzia Z Proto nebude využívať novú platformu, ale upravenú verziu súčasnej architektúry FM, ktorá je namontovaná v rôznych modeloch Nissan a Infiniti, ako sú Q50, Q60 a vyššie uvedené 370Z. 

Očakáva sa, že spoločnosť Nissan uvedie tento dvojmiestny športový automobil na trh koncom tohto, alebo začiatkom budúceho roka. Je veľmi veľká škoda, že prísne emisné normy rušia tieto legendy. Raz sa možno táto „ekologická“ doba uvedomí…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Hyundai i30 N 2021: Prvé oficiálne obrázky

Spoločnosť Hyundai Motor odhalila prvé informácie o najnovšej generácii svojho najpredávanejšieho hatchbacku i30 N. Ako vlastne bude vyzerať? Po predstavení svojej poslednej zmeny dizajnu začiatkom roka prišiel Hyundai s vylepšením celého modelového radu i30. Pomerne veľké zmeny sa začali už v základnej verzii, no a tak zostal otáznik už len na modeli i30 N. Dočkali sme sa… […]