Volvo EX30: Najmenšie SUV od Volva

Tomáš Sojka

Rozširujúc svoju ponuku elektromobilov, Volvo uvádza na trh malé SUV EX30 s elegantným dizajnom, ktoré rozhodne prekvapí svojím výkonom.

EX30 je nový model značky Volvo, ktorý má za úlohu zamiešať karty v segmente menších SUV. Teraz sa nebavíme o menších spaľovacích SUV vozidlách ale o elektromobiloch, keďže tento model bude poháňaný vo všetkých variantoch výlučne elektrickou energiou.

Volvo nám aktuálne priblížilo, ako tento model bude vyzerať a aké budú jeho hlavné prednosti. Dokáže s tým zabojovať v už tak plnom segmente?

K dispozícii budú verzie s jedným alebo dvoma elektromotormi. Verzia Single Motor Extended Range je poháňaná elektromotorom s výkonom 268 koní umiestneným na zadnej náprave.

Aj keď to určite poskytne viac, než dostatočný výkon pre tak malý crossover, druhý variant, model Dual Motor Performance ponúkne nadšencom do adrenalínu presne to, čo hľadajú od elektromobilov. S motorom na prednej aj zadnej náprave s celkovým výkonom 422 koní dokáže podľa Volva táto verzia zrýchliť na 100km/h za hodinu za len 3,4 sekundy.

Model Cross Country, ktorý sa pripojí k ponuke neskôr, ponúkne vyšší svetlý výškový priestor a pravdepodobne bude dostupný iba s pohonom všetkých kolies a dvomi motormi.

Dojazd, kapacita batérie a jej nabíjanie

Všetky verzie modelu EX30 majú batériu s kapacitou 64,0 kWh, ktorá by podľa Volva mala byť dostatočná na jazdu až 440 kilometrov na jedno nabitie v modeloch s pohonom výlučne zadných kolies. Verzia s pohonom všetkých kolies má odhadovaný dojazd na jedno nabitie až 420 kilometrov a obe verzie je možné nabíjať pomocou rýchlonabíjacej zásuvky DC s maximálnym nabíjacím výkonom 153 kW. Volvo tvrdí, že túto batériu je teda možné nabíjať pomocou zásuvky DC z 10 do 80 percent jej kapacity za menej ako pol hodinu.

Udržateľnosť ale aj kvalita

Interiér modelu EX30 je zameraný aj na udržateľnosť a preto automobilka Volvo využíva v interiéri aj recyklované materiály. Napríklad jedna možnosť čalúnenia využíva odpad z recyklácie denimu, zatiaľ čo ďalšie možnosti zahŕňajú interiér zo slamy a alternatívu z recyklovaného polyesteru vyrobenú z vlny. Interiér vyzerá minimalisticky, čo sa zhoduje so škandinávskou dizajnovou stratégiou Volvo, ale s niektorými novými dotykmi. Napríklad hlavný odkladací priestor, teda „kastlík“ je v modeli EX30 je presunutý na stred palubnej dosky pod displejom, aby bol pre vodiča ľahšie dostupnejší.

Viac informácií sme zatiaľ o tomto modeli nedostali, no veríme, že o tom budeme vedieť viac, ešte pred jeho príchodom na trh. Do predaja sa dostane pravdepodobne až v lete roku 2024, kedy sa k nemu pripojí aj väčšie SUV EX90 v rastúcej ponuke elektrických SUV.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Renault Espace 2023: Inovuje, alebo stagnuje?

K dispozícii je už šiesta generácia modelu Espace, ktorý definitívne prechádza zo segmentu minivanu na SUV. Rozširuje dobrý základ Australu a ponúka viac miesta a až sedem sedadiel. Espace oslavuje 40 rokov života a časy sa od jeho zrodu veľmi zmenili, pričom pozíciu rodinného vozidla “par excellence” bude chcieť zaberať […]