Volvo začalo obmedzovať rýchlosť svojich automobilov. Takto to odôvodňuje…

Martin Slanina

Prečo sa spoločnosť Volvo rozhodla obmedziť maximálnu rýchlosť svojich automobilov?

Keď nám bolo oznámené v marci 2019 od spoločnosti Volvo, že plánujú obmedziť maximálnu rýchlosť svojich áut na 180 km/h, nechápal som tomu… Spomínali, že toto obmedzenie začne niekedy na začiatku roku 2020, hoci v tom čase to nebolo bližšie špecifikované. Ich slová sa naplnili a od tejto chvíle u všetkých vozidiel Volvo, ktoré opustia továreň, bude limit na tachometri 180 km/h.

Obmedzená rýchlosť

Okrem tohto obmedzenia budú všetky modely Volvo obsahovať systém Care Key, ktorý umožňuje vodičovi nastaviť ďalšie obmedzenia maximálnej rýchlosti , napríklad pri odchode z vozidla iným členom rodiny alebo mladým alebo neskúseným vodičom. Jednoducho nastavíte max rýchlosť auta pre daného vodiča. (Napr. pre nováčika nastavíte max. 120 km/h)

Pri obidvoch opatreniach sa spoločnosť Volvo zaväzuje vysielať jasný signál o nebezpečenstve prekročenia rýchlosti v značke, ktorá mala vždy ako prvoradé poslanie bezpečnosť a komfort, nie pretekanie na diaľniciach…

Spoločnosť Volvo sa zaväzuje vysielať jasnú správu o nebezpečenstve prekročenia rýchlosti.

Spoločnosť Volvo je v tomto bode rozhodnutá a poznamenáva, že obe funkcie sú príkladom toho, ako môžu výrobcovia automobilov zohrávať aktívnu úlohu v premávke tak, aby sa vyhli smrteľným dopravným nehodám. „Sme presvedčení, že výrobcovia automobilov sú zodpovední za prispievanie k bezpečnosti premávky ,  hovorí Malin Ekholm, vedúci bezpečnostného strediska Volvo Cars a dodáva: „ Obmedzenie rýchlosti a Kľúč starostlivosti pomáhajú vodičom premýšľať a uvedomiť si, že sa ich jazda môže stať o niečo bezpečnejšou nielen pre nich, ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky.“

Bezpečnostné systémy

Pravda je, že obmedzenie maximálnej rýchlosti bolo vždy veľmi kontroverznou otázkou od okamihu oznámenia, pretože niektorí odborníci spochybňujú právo výrobcov uložiť toto obmedzenie prostredníctvom technológie do auta.

V tomto zmysle si spoločnosť Volvo stojí za svojím nápadom. Tvrdia, že problém s prekročením rýchlosti je už nad určitým prahom a integrovaná bezpečnostná technológia vozidla a návrh inteligentných infraštruktúr už nie sú účinné pri predchádzaní úmrtiam a vážnym zraneniam v prípade nehody.  Svojich zákazníkov si chceme chrániť a predísť ich zbytočným nehodám, aj preto sme zaviedli toto obmedzenie.

Výskum ukazuje, že vodiči si vo všeobecnosti takmer neuvedomujú nebezpečenstvá, ktoré sa môžu diať za volantom. Výsledkom je, že veľa ľudí jazdí príliš rýchlo a neprispôsobujú svoju rýchlosť dopravnej situácii.

Okrem prekročenia rýchlosti existujú ďalšie dve veľmi znepokojujúce otázky týkajúce sa bezpečnosti cestnej premávky: rozptýlenie sa mobilným telefónom a užívanie alkoholu a drog . Riešenia tejto problematiky budú cieľom švédskej značky, ktorá sa už snaží implementovať do svojich vozidiel technologické systémy, ktoré týmto zlozvykom budú brániť.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

McLaren 600LT Spider Segestria Borealis, auto pomenované po jedovatom pavúkovi?

McLaren nazval tento model 600 LT Segestria Borealis, to všetko z dobrého dôvodu. Pre výrobcov automobilov nie je neobvyklé navrhovať autá inšpirované zvieratami, ale tento konkrétny McLaren 600LT vzdáva hold skutočnému jedovatému pavúkovi. A aj keď skutočné auto nemá šesť očí a štyri páry nôh, ponúka hrozivý vzhľad a vzrušujúci výkon, ako […]