Zeekr X: Veľký hráč malých elektromobilov chce dobyť Európu

Tomáš Sojka

Tento elektrický crossover veľkosti XC40, ID.3 a Born, postavený na rovnakom základe ako Polestar a Lotus, je tretím modelom novej značky Geely, ktorá prichádza s atraktívnou cenovkou a plánuje prísť na trh európsky trh.

Okrem Volvo , Polestar , Lynk & Co. či Lotus má Geely vo svojom portfóliu aj ďalšie značky. Najmladšia a najmenej známa, je Zeekr, ktorá je odnož od automobilky Lynk & Co s prémiovejším spracovaním a dizajnom. Teraz prišiel tretí, 100% elektrický kompaktný crossover, ktorý má svojou cenovkou ohroziť elektromobily zo starého kontinentu a svojou veľkosťou byť akousi „lacnejšou“ verziou Volva XC40.

Volá sa Zeekr X a hoci sa zdá, že ho uvidíme len na ázijskom trhu, jeho finálny dizajn pochádza zo švédskeho Göteborgu, takže úzke prepojenie tohto modelu s Volvom je jasné. Model, ktorý po odhalení svojho dizajnu pred pár mesiacmi, bol teraz konečne uvedený na trh v rodnej Číne s veľmi atraktívnou cenou a zároveň oznámil, že čoskoro plánuje pristáť na európskom trhu.

Dizajn, ktorý je esteticky veľmi podobný dizajnu jeho súrodencov Zeekr 001 a Zeekr 009, s rozdelenými svetlometmi a známym dizajnom kapoty a prednej časti, ako tento dizajnový jazyk, bol zdedený od Lynk & Co. a ich modelov. Zároveň je však tento crossover oddaný líniám s vlastnou osobnosťou, akými sú určité ostré a hranaté záhyby karosérie, ktorá mimochodom zahŕňa bezrámové dvere a aerodynamické bočné zrkadlá.

Aby sme boli presní, tento Zeekr je dlhý 4,45 metra, čo je len o pár cm viac ako Volvo XC40 Recharge, pričom jeho rázvor je tiež o niečo dlhší, s približne 2,75 metrami. To isté platí pre jeho šírku, 1,8 metra, aj keď je o niečo kratší, no s výškou 1,57 metra . Pozeráme sa teda na vozidlo s rozmermi podobnými Range Roveru Evoque, no podľa Zeekra bude schopné poskytnúť veľký vnútorný priestor s až 1 182 litrami batožinového priestoru. Samozrejme, táto hodnota predstavuje znížený druhý rad sedadiel.

Technické špecifikácie Zeekr X

V tomto Zeekri X nájdeme dva motory, ktoré vznikli z rovnakej platformy a architektúry udržateľného zážitku, ktorá formovala širokú škálu modelov skupiny Geely, od Zeekr 001 a 009 až po Smart #1, Lotus Eletre alebo budúci Polestar 5. Výsledkom sú veľmi solídne čísla: 428 k a maximálny krútiaci moment 543 Nm, s ktorými je tento crossover schopný zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 3,7 sekundy . Jeho aerodynamický dizajn a batérie z karbidu kremíka mu navyše umožňujú prejsť približne 560 km na jedno nabitie.

Rozsah, ceny a uvedenie modelu Zeekr X na trh

Prvé dodávky tohto Zeekra X sa uskutočnia v Číne v júni budúceho roka, kde bude ponúkaný za počiatočnú cenu 189 000 juanov, čo činí iba 25 106 eur podľa aktuálneho výmenného kurzu. Táto cenovka je zaujímavá, pretože spoločnosť Zeekr už podľa plánu potvrdila, že pripravuje uvedenie tohto malého elektrického SUV na trh v Európe, hoci ešte nestanovili dátum a tiež na ďalších ázijských trhoch. Pre Americký trh je jeho pôsobenie zatiaľ neznáme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Kolekcia Bentley Continental Le Mans: Vzdanie pocty Bentley Speed 8

Bentley oslavuje svoj najnovší triumf v Le Mans špeciálnou edíciou inšpirovanou jeho slávnym prototypom, ktorá vzdáva úctu k 100 rokov vytrvalostných pretekov Le Mans. Klasické vytrvalostné preteky oslavujú storočnicu a zároveň si Bentley, jedna z najúspešnejších značiek klasických francúzskych pretekov, pripomína 20 rokov od svojho posledného víťazstva v La Sarthe s […]